Reklama

Na zakończenie: Michał Heller, Wojciech Bonowicz "O wieczności"

Na zakończenie: Michał Heller, Wojciech Bonowicz "O wieczności"

12.10.2020
Czyta się kilka minut
Czas i wieczność to przeciwstawne pojęcia, splecione jednak w nierozerwalnym uścisku. Jesteśmy zanurzeni w czasie, w permanentnej teraźniejszości, co umożliwia percypowanie przestrzeni, jednocześnie ograniczając naszą perspektywę – zamyka nas na ideę nieskończoności.
C

Co zatem pozostaje? Fizyka albo metafizyka. Choć obie te ścieżki, początkowo odległe od siebie, w pewnym momencie zbiegają się, a nawet łączą. Czy Wielki Wybuch – początek czasu i przestrzeni – to zagadka dla astrofizyka, czy raczej teologa? W sumie i tak od pewnego punktu obaj pozostają bezradni.

Koncepcje czasu są bezpośrednio związane z systemami religijnymi, z których wyrastają. Z połączenia myśli judeochrześcijańskiej z grecką narodził się czas linearny, który płynie tylko w jedną stronę. To ten czas, wraz z ekspansją myśli europejskiej, rozlał się na cały świat.

A może czas jest tylko złudzeniem naszych zmysłów? Istnieją koncepcje, zarówno fizyczne, jak i teologiczne, w których czas traktuje się jako wartość stałą i niezmienną. W takim układzie przeszłość, teraźniejszość i przyszłość istnieją jednocześnie, tylko nasze ograniczone umysły nie potrafią tego pojąć.

Rozmowa dostępna TUTAJ>>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]