Reklama

Na skróty

Na skróty

06.11.2005
Czyta się kilka minut
W Warszawie w wieku 75 lat zmarł Józef Patkowski, muzykolog i kompozytor, założyciel Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. W Otwocku w wieku 61 lat zmarła Mira Kubasińska, wokalistka legendarnej rockowej grupy Breakout. "Sztuka od wieków stawiała sobie za cel tyleż kształcenie umysłu, co radowanie zmysłów. Współczesna twórczość artystyczna gra w całkiem innym rejestrze. Niesmak zastąpił smak. Wystawianie na pokaz i bezczeszczenie ludzkiego ciała, poniżanie jego funkcji i wyglądu, morphings i deformacje, okaleczenia i samookaleczenia, fascynacja krwią i wydzielinami ciała z ekskrementami włącznie, koprofilia i koprofagia - od Lucia Fontany po Louise Bourgeois, od Orlan po Serrano, od Otto Muehla po Davida Nebredę sztuka oddaje się dziwacznym obrzędom, a plugastwo i ohyda piszą nieoczekiwany rozdział w historii zmysłów - pisze Jean Clair w "Kontekstach" (2005, nr 1). - Nigdy dotąd twórczość artystyczna nie była równie cyniczna i nie ocierała się do tego stopnia o skatologię, nieczystość i brudy. Nigdy też nie była tak ceniona przez instytucje, zupełnie jak w dawnych pięknych czasach sztuki oficjalnej. Bardziej niepokojąca od fabrykacji tych obiektów jest bowiem ich recepcja. Dyrektorzy muzeów, organizatorzy wielkich wystaw międzynarodowych, krytycy, cały establishment smaku zdaje się przyklaskiwać owej sztuce upodlenia. Wszystko dzieje się tak, jakby wystawienie na pokaz budzących grozę ciał było niezbędne temu innemu, społecznemu ciału, dla którego jest może nawet koniecznym warunkiem spójności. Zdawać by się mogło, że jedność socius, którą niegdyś zapewniały religia i polityka, a której nie da się już utrzymać ani w porządku religijnym, ani politycznym, znajduje obecnie oparcie w publicznym manifestowaniu akceptowanej i celebrowanej skatologii".
  • Nowy numer kwartalnika podporządkowany jest hasłu "Antropologia życia. Antropologia śmierci. »Zagęszczanie życia«". Znajdziemy w nim m.in. obszerny blok materiałów związanych z Peterem Brookiem i jego spektaklem "Tierno Bokar", teksty Tadeusza Kantora i zapis niepublikowanych rozmów z nim, szkic Jacka Leociaka "Spotkanie z trupem: sekcja zwłok", wreszcie artykuły poświęcone fotografii: sylwetkę Krzysztofa Gierałtowskiego oraz Wojciecha Prażmowskiego fotograficzny zapis podróży po miejscach związanych z Witoldem Gombrowiczem. Aldona Mickiewicz pisze o martwej naturze, a właściwie o sztuce prawdziwej, niepoddającej się prawom rynku, analizowanym przez Jeana Claira: "Zawierzyć sile zmysłów doznających świata to zgodzić się na silne odczucie rzeczywistości. Kto tak »miłośnie« obcuje ze światem, nie podważa jego istnienia. Pragnie jak najgłębiej, najboleśniej nawet odczuwać jego...
5978

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]