Reklama

Na skróty

Na skróty

30.10.2005
Czyta się kilka minut
W Warszawie w wieku 82 lat zmarła Ludmiła Marjańska, poetka, prozaik i tłumacz. Opublikowała szereg tomów poetyckich, od “Chmurnych okien" (1958) po “Żywicę" (2001) i “Córkę bednarza" (2002) oraz powieści (m.in. “Życie na własność", 1987), a także tłumaczenia utworów Emily Dickinson, Walta Whitmana, Williama Butlera Yeatsa, Marianne Moore. W Tel Awiwie w wieku 85 lat zmarł Natan Gross, pisarz, reżyser, scenarzysta i historyk filmu, urodzony i wychowany w Krakowie, autor m.in. autobiograficznej książki z lat II wojny “Kim pan jest, panie Grymek?". “Język symboli jest uniwersalny. Prace matematyczne można pisać po angielsku, po polsku albo w jakimś zupełnie »peryferyjnym« języku, ale od dawna pisane są po angielsku i każdy matematyk je rozumie. W socjologii, jeżeli ktoś nie jest native speakerem w angielskim i nie potrafi używać idiomów, marniejsze ma widoki na publikacje o międzynarodowym zasięgu. Kwestia języka światowego, którym dzisiaj jest angielski, wyznacza dostęp do centrum, także do centrum humanistyki. Nawet Francuzi czy Niemcy, pisujący jeszcze w swoich językach, zaczynają tak naprawdę istnieć dopiero po publikacjach angielskich - mówi prof. Marek Ziółkowski, socjolog kultury, w rozmowie z Magdaleną Bajer (“Odra" nr 10/2005). - Czy my, Polacy, mamy jakiekolwiek szanse na posiadanie centrum u siebie albo na wiodącą rolę w jakimś istniejącym już centrum nauki? Otóż w naukach podstawowych, eksperymentalnych, byłoby o to niezwykle trudno. Nie mamy warunków do dokonywania wielkich odkryć - wyjąwszy matematykę. Działa tzw. efekt Mateusza, polegający na tym, że nowa rzecz zawsze dodaje najwięcej korzyści bogatym. W nauce - odkrycia takie jak internet, przedtem wielkie moce obliczeniowe komputerów, w pierwszej kolejności dały przywileje już uprzywilejowanym (...). Potem te odkrycia się demokratyzują, stają się powszechnie dostępne, ale najlepsze ośrodki naukowe już wtedy mają coś nowego, zyskują nowe przywileje. Centrum wciąż ucieka, oddalając się od tych, którzy doń aspirują". Jeżeli więc mogłoby w Polsce powstać jakieś znaczące w skali światowej centrum naukowe, to “raczej w humanistyce, gdzie wymyśla się paradygmaty, a nie odkrywa fakty materialne".
  • W nowej “Odrze" znajdziemy poza tym opowiadanie Włodzimierza Odojewskiego “Krótkie spotkanie w Koryncie", wiersze Nelly Sachs (w tłumaczeniu Joanny Roszak) oraz Janusza Drzewuckiego. Edward Balcerzan i Kazimierz Braun piszą o Tymoteuszu Karpowiczu, Bartosz Żurawiecki - o kinie homoseksualnym i jego komercjalizacji (“Obłaskawiony, kupiony za duże pieniądze gej nie ma już ochoty narzucać swoich warunków, przejmuje język mocodawców, kalkulujących, na ile opłaci się być tolerancyjnym, a nawet perwersyjnym"), a Łukasz Maciejewski o kultowym serialu telewizyjnym “Anioły w Ameryce". Są też wspomnienia Virginii Woolf o Bloomsbury - fragment książki mającej ukazać się nakładem Wydawnictwa Twój Styl.
  • W Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się premiera “Kosmosu" wg Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego. “Reżyser żegna się z Gombrowiczem w stylu czarnej...
5742

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]