Reklama

Na skróty

Na skróty

09.01.2005
Czyta się kilka minut
W wieku 71 lat zmarła w Nowym Jorku Susan Sontag, wybitna pisarka, ikona nowojorskiego środowiska intelektualno-artystycznego. Opublikowała m.in. powieści “Benefactor", “Zestaw do śmierci", “Miłośnik wulkanów", “W Ameryce" (dla której kanwą stał się amerykański rozdział w życiu Heleny Modrzejewskiej), szczególnie ważne jednak były jej wypowiedzi eseistyczne. W “Uwagach o campie" (1964) wskazywała zacieranie się granic między kulturą elitarną i masową; w “Przeciw interpretacji" (1966) wyznaczała model intuicyjnego, osobistego odbioru dzieła sztuki; w “O fotografii" (1977) ukazywała ją jako nie odwzorowanie, ale kreację; wreszcie “Choroba jako metafora" (1978) podważała zakorzenione w naszej świadomości rozumienie choroby jako kary. Miała dar intelektualnej odwagi, bulwersowania opinii publicznej i wypowiadania się przeciw poglądom większości (zwłaszcza amerykańskiej). Lewicująca pacyfistka, z czasem stała się zaangażowanym krytykiem reżimów komunistycznych (na co wpływ miała też jej fascynacja polską poezją) i zwolenniczką zbrojnej interwencji w Kosowie.
  • W ostatnich latach jej najgłośniejszą wypowiedzią była krytyka George’a Busha, który po ataku na WTC nazwał terrorystów-samobójców tchórzami. “W Stanach zapanowała teraz żelazna jednomyślność, która z każdym dniem się pogłębia. Ta niekończąca się wojna, która ma tu nikogo nie dotknąć, bez ofiar, o pomyślnych skutkach gospodarczych! I Stany Zjednoczone, które robią, co chcą, bo zawsze przecież będą wrogowie, zawsze będą terroryści, więc zawsze będzie wojna! Ta wojna to sposób na panowanie nad światem, przyzwolenie na taką interwencję, jaka się Stanom spodoba - mówiła w wywiadzie udzielonym “Gazecie Wyborczej" w 2002 roku. - Oczywiście Stany Zjednoczone mają wrogów. Przez świat islamu przebiega prąd radykalizmu, i jest to radykalizm międzynarodowy, z ogromną liczbą entuzjastów i zwerbowanych zwolenników. Jest po temu wiele powodów. Świat islamu to świat biedy, świat buntu...
6660

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]