Reklama

Na północ od zachodu, na południe od wschodu

Na północ od zachodu, na południe od wschodu

17.07.2012
Czyta się kilka minut
Kryzys skłania wiele państw do szukania nowych form współpracy z sąsiadami. Czy regionalizm to odpowiedź na słabnięcie NATO i Unii?
O

Obecna fala regionalizmu nie jest wprawdzie tak spektakularna jak ta, która wezbrała od Bałtyku po Adriatyk i Morze Czarne zaraz po rozpadzie ZSRR, aby ostatecznie znaleźć ujście w rozszerzeniu NATO i Unii Europejskiej. Wówczas nowe patrzenie na współpracę sąsiedzką szybko – niekiedy zbyt szybko – prowadziło do powoływania instytucji, o których istnieniu mało kto dziś pamięta (a czasem chciałoby się zapomnieć).

Dzisiejszy regionalizm w Europie – którego rozwój z perspektywy Polski najlepiej widać na osi Północ–Południe, od Dalekiej Północy po Morze Czarne, od Norwegii po Turcję – jest mniej ambitny w politycznej formie. Ale może być bardziej doniosły w politycznej treści.

SŁABNĄCA WIARA W UNIĘ I NATO

Przyczyn obecnej fali regionalizmu jest kilka. Przede wszystkim – to głęboki kryzys Unii i NATO, który rodzi pytania o trwałość i efektywność obu...

9079

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]