Reklama

Myśli niedopowiedziane

Myśli niedopowiedziane

24.02.2009
Czyta się kilka minut
Wystawa "Performer" pokazuje nowy sposób myślenia o dorobku Grotowskiego. Wychodząc poza świat teatru, konfrontuje jego twórczość z poszukiwaniami performerów i akcjonistów.
W

W jednym ze swych ostatnich tekstów Jerzy Grotowski pisał, że performer to "człowiek czynu, a nie ten, który gra kogoś innego; tancerz, kapłan, wojownik; poza podziałami na gatunki sztuki". Ten cytat uczyniono osią wystawy zorganizowanej w 50. rocznicę objęcia przez Grotowskiego dyrekcji Teatru 13 Rzędów w Opolu oraz w 10. rocznicę jego śmierci.

Zdarcie maski, łamanie tabu

Ekspozycja w Zachęcie przypomina jednego z najbardziej radykalnych twórców teatru II poł. XX wieku. Podobnie skrajne były poszukiwania wielu artystów w latach 60. i 70. Odchodzili oni od wykonywania materialnych obiektów: obrazów czy rzeźb. Interesował ich przede wszystkim sam proces tworzenia, akcja, koncept. Dla sztuki współczesnej eksperymenty pochodzące z tego czasu nadal są jednym z najważniejszych, żywych i inspirujących punktów odniesienia. Fragmenty...

5992

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]