Reklama

My, cyganie?

My, cyganie?

19.04.2006
Czyta się kilka minut
To przedstawienie jest na pewno bardzo udane w kategorii "opera w Polsce. Ale rozczarowuje w kategorii "Mariusz Treliński.
Siergiej Semiszkur (Rodolfo) i Jekatierina Sołowjowa (Mimi) /fot. S. Okołowicz
I

Inscenizacje operowe Trelińskiego budzą uznanie krytyki i publiczności. I słusznie. Reżyser do spółki ze scenografem Borysem Kudličką dorobił się własnego teatralnego języka operowego, znakomicie współdziałającego z warstwą muzyczną dzieł. Oba sposoby wyrażania - muzyka i teatr - wzajemnie się wspomagają. Spektakularny rozmach inscenizacji oszałamia nawet tych, którzy są na ten rodzaj sztuki impregnowani, stąd sukces w postaci wypełnionej widowni i rozbudzonego w Warszawie snobizmu na operę, który kiedyś dotyczył tylko występów gościnnych.

Treliński wykazuje też wielką intuicję i staranność w doborze wystawianych oper. Na ogół sięga po dzieła największe i bardzo znane. Ale repertuar operowy czasami nie wytrzymuje ambitnego podejścia teatralnego, albo inaczej: wpuszcza reżysera w pułapkę teatralnego nieporozumienia. Tak stało się w przypadku "La Boheme";...

6922

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]