Reklama

Mur z książek

Mur z książek

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Nad secesyjną Salą Mehofferowską Wydawnictwa Literackiego, w której zbierali się kiedyś członkowie krakowskiej Izby Handlowej i Przemysłowej, góruje zbudowana na kształt ołtarza trybuna prezydialna. W sobotę 14 maja wyglądała ona jeszcze okazalej, wieńczył ją bowiem mur z ustawionych w półkole książek.
14 maja, Sala Mehofferowska
M

Mur tworzyły “Dzieła zebrane" Stanisława Lema: trzydzieści trzy tomy w twardej oprawie, w tym jeden w dwóch woluminach. A spotkanie, podczas którego w obecności Autora o nim i jego dziele mówili wielbiciele, badacze, tłumacze i bliscy, stanowiło punkt kulminacyjny dwudniowego Kongresu Lemologicznego, zorganizowanego z okazji zakończenia tej edycji.

Wśród ostatnich jej tomów znalazły się dwie wczesne powieści, “Astronauci" (1951) i “Obłok Magellana" (1955), których od kilkudziesięciu lat Lem nie chciał wznawiać, uznawszy, że zbytnio w nich uległ politycznym kanonom epoki. Powrót z banicji obu tych dzieł, należących do klasyki polskiej fantastyki, bardzo mnie cieszy: w ustępstwach na rzecz panującej ówcześnie ideologii są powściągliwe, a przy lekturze bardziej zwraca uwagę rozmach utopijnej prometejskiej wizji i profetyczne pomysły, zwłaszcza na kartach “Obłoku...

6849

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]