Reklama

Mundial 2018: co pozostanie

Mundial 2018: co pozostanie

29.06.2018
Czyta się kilka minut
A jeśli to, co w tym mundialu najważniejsze, nie rozgrywa się wcale na boisku?
Strefa Kibica na poznańskim oddziale onkologicznym. Fot. twitter.com/gosk82
Strefa Kibica na poznańskim oddziale onkologicznym. Fot. twitter.com/gosk82
K

Kiedy już odejdą w zapomnienie straszliwe ostatnie minuty, podczas których nieniepokojeni przez nikogo Japończycy wymieniali piłkę między sobą, kiedy wyczerpie się potencjał dowcipów związanych z wejściem na boisko piłkarza Peszki, kiedy zostanie wreszcie wyjaśniona kwestia przynoszenia głowy selekcjonera tym z nas, którzy nadal spragnieni są igrzysk, kiedy poznamy już wszystkie plotki o tym, czy Krychowiak dogadywał się z Glikiem, kiedy już odprawimy sąd nad najsłynniejszym i najbogatszym, który na końcu okazał się głęboko ludzki nie wykorzystując najlepszej sytuacji strzeleckiej na tym mundialu, kiedy znudzą nas wszystkie te memy z piłkarzami, którzy mają czelność w tej sytuacji jechać na wakacje, zostanie to zdjęcie. Zdjęcie gromadki dzieci ze szpitala onkologicznego w Poznaniu, oglądających mecz.

Siedzą na niewygodnych, czasem drewnianych, czasem plastikowych krzesełkach w ciasnym korytarzu. Jedno na wózku, dwoje na łóżku, które w chwilach największego obłożenia służy zapewne dodatkowym pacjentom. Każde patrzy gdzie indziej: jedno spogląda w obiektyw, drugie w bok, trzecie przytyka palec do oka (fraza, że ociera łzę, byłaby jednak nadużyciem). Towarzyszą im, będąc bohaterkami drugiego planu, matki; na zdjęciu nie ma ani jednego mężczyzny. Niektóre dzieci są bez włosów (kobieta, która zamieściła zdjęcie na Twitterze, w trakcie meczu napisała jeszcze: „Tekst mojej 7latki: >>Mamo, może jakby Lewandowski ogolił się na łyso, to by lepiej grał<<”). Niektóre są podpięte do jakiejś medycznej aparatury. Kilku towarzyszą kroplówki, do których stojaki zdają się jeszcze wyciągać w górę pionową skądinąd fotografię. Większość ma pomalowane na białoczerwono twarze. Wszystkie otulają się szalikami z napisem „Polska”.

Wiele by można o tym zdjęciu napisać łatwych zdań. O kondycji polskich szpitali na przykład. Albo o kondycji polskiej reprezentacji. Przyznam, że nie mam na to wielkiej ochoty. Zbyt wiele widziałem na przykład autentycznego wzruszenia piłkarzy podczas wizyt w szpitalach, by szukać teraz łatwego cepa na kadrę Adama Nawałki (nigdy zresztą nie uważałem, że jej problemem był brak chęci). Ta fotografia ma swoich bohaterów, rozgrywających swój mecz, który nie powinien służyć za paliwo do rozgrywania naszych. Mam wielką nadzieję, że przy bramce Jana Bednarka ci bohaterowie naprawdę się uśmiechnęli, a jeśli tak, to może jest to ważny argument za organizowaniem tego cholernego mundialu.

Czytaj także: Michał Okoński: Kompletna i nie tak znowu krótka metafizyka piłki nożnej

POLECAMY: MUNDIAL 2018 W SPECJALNYM SERWISIE "TP"

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, redaktor wydań specjalnych i publicysta działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w pisaniu o piłce nożnej i o stosunkach polsko-żydowskich. W redakcji od...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

że groteskowo Panu Redaktorowi wychodzi - daj Pan lepiej spokój tematowi

tylko WLOSY odgrywaly w tym turnieju najwieksza role .,a co maja mowic ci ktorzy ich nie posiadaja? Tak to rzeczywiscie tylko my wygralismy , bo umiemy prawdziwie WALCZYC.

Niech Pan przeznaczy honorarium za ten artykuł na rzecz tych dzieci...
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]