Reklama

Modlitwa za uchodźców

Modlitwa za uchodźców

27.09.2015
Czyta się kilka minut
W Krakowie modlitwie przewodniczył bp Grzegorz Ryś, który mówił w homilii, że ewentualny lęk przed uchodźcami bierze się z tego, że Europejczycy stracili właściwą orientację w życiu, oraz że skupili się na konsumpcji.
Nabożeństwa Ekumeniczne w intencji uchodźców. Kościół Akademicki w Kielcach. 23 września 2015 r. Fot. Paweł Małecki / AGENCJA GAZETA
Z

Zaczęło się na początku września, gdy kilka osób z polskich mediów katolickich, m.in. „Tygodnika Powszechnego”, „Znaku”, „Więzi” czy portalu Deon.pl, uznało, że należy odpowiedzieć na apel papieża Franciszka i zaangażować się w pomoc uchodźcom docierającym w ostatnich miesiącach do Europy. Najpierw miały być nabożeństwa ekumeniczne w Warszawie i Krakowie za zmarłych, którzy uciekają przed wojną, oraz za tych, którzy powinni ich wesprzeć. Wkrótce okazało się, że potrzeba modlitwy w tej intencji jest większa. Ostatecznie spotkaliśmy się w jedenastu polskich miastach: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Kielcach, Szczecinie, Wrocławiu, Ełku, Łodzi, Opolu, Gdańsku i Koszalinie; w wielu miejscach nabożeństwom przewodniczyli katoliccy i protestanccy biskupi.

Jednym z przejmujących momentów liturgii – jak zgodnie uznali jej uczestnicy – było wyczytywanie imion i nazwisk osób, które...

3077

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nie boję się tych 20% kobiet z dziećmi które są wśród uchodźców, nie boję się tych z 10% mężczyzn którzy im towarzyszą, ale boję się tych 70% silnych zdrowych mężczyzn którzy tu przyjechali samotnie, a pozostawili na pastwę wojny swoje rodziny, zbiegli z własnej ojczyzny zamiast o nią walczyć, a mnie chcą uczyć własnej islamskiej moralności, tych się boję i jestem przekonany, że mój strach jest zasadny.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]