Reklama

Milowy krok Kościoła w Niemczech

Milowy krok Kościoła w Niemczech

29.06.2020
Czyta się kilka minut
N

Niezależna komisja ds. badania przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych powstanie w każdej z 27 diecezji katolickich w Niemczech. To efekt porozumienia podpisanego przez pełnomocnika rządu Niemiec ds. pedofilii Johannesa-Wilhelma Röriga i delegata niemieckiego episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży bp. Stephana Ackermanna. Decyzję tę nazwano milowym krokiem w rozliczaniu nadużyć seksualnych w Kościele.

Zgodnie z porozumieniem, w komisjach ds. pedofilii zasiądą przedstawiciele diecezji, eksperci naukowi, prawnicy, reprezentanci administracji publicznej oraz osoby wykorzystane w dzieciństwie. Kilka diecezji już rozpoczęło tworzenie swoich komisji. Gremia te mają się zająć także przypadkami, które z powodu przedawnienia lub śmierci nie mogą być ścigane przez prawo. Poza ilościowym badaniem zjawiska celem jest również ustalenie, jak osoby odpowiedzialne w diecezji postępowały ze sprawcami i osobami poszkodowanymi. Mają też zostać zbadane struktury umożliwiające i sprzyjające wykorzystywaniu. Planowana jest współpraca między diecezjami. W tym celu konferencja episkopatu Niemiec ma utworzyć osobne biuro.

Postulat powołania niezależnych komisji niemieccy biskupi podjęli po ogłoszeniu we wrześniu 2018 r. raportu przygotowanego na zlecenie episkopatu przez konsorcjum badawcze uniwersytetów w ­Mannheim, Hei­delbergu i Giessen. Badanie kościelnych archiwów ujawniło, że co najmniej 1670 duchownych w latach 1946–2014 wykorzystało seksualnie 3677 nieletnich. Ponad połowa ofiar miała w chwili wykorzystania mniej niż 13 lat. W stosunku do dwóch trzecich ofiar sprawcami czynów byli ich spowiednicy lub inni księża, których łączyła z ofiarami jakaś więź religijna. Tylko w stosunku do jednej trzeciej sprawców Kościół prowadził kanoniczne dochodzenia, ale w większości przypadków biskupi nakładali minimalne kary. Jednym ze społecznych efektów raportu był wzrost wystąpień z Kościoła katolickiego w Niemczech. ©℗


ogłoszenie społeczne

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]