Reklama

Między Porębą a Ziemkiewiczem

Między Porębą a Ziemkiewiczem

11.06.2013
Czyta się kilka minut
I Kongres Narodowy potwierdza niedobry dla Polski scenariusz, o którym pisaliśmy przy okazji ostatniego Święta Niepodległości.
P

Proklamowanie na Agrykoli Ruchu Narodowego okazało się czymś więcej niż retorycznym gestem na potrzeby tłumu. Objawił się wówczas alians polityków, którzy zrozumieli, że jest w kraju niezagospodarowana grupa społeczna, poszukująca wodza, reprezentacji, wyjaśnienia światu przyczyn frustracji. Grupa ta przez lata dojrzewała głównie na trybunach stadionów, kojarząc się przede wszystkim z zadaniem dla oddziałów prewencji. W tej chwili jest dobrze zhierarchizowaną, ponadklubową strukturą, z własnymi męczennikami (vide: kompromitacja prokuratury w sprawie przywódcy kiboli Legii), sprecyzowanym wrogiem (establishment polityczny, lewactwo, liberałowie, Okrągły Stół) i poczuciem siły (ataki na cudzoziemców w Białymstoku). Kongres Narodowy przypieczętował pierwszy etap rozwoju nowego polskiego nacjonalizmu i otworzył kolejny – walkę o wejście na polityczne salony.
Czy się ona powiedzie...

3462

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]