Reklama

Ładowanie...

Między korporacją i polityką

10.06.2008
Czyta się kilka minut
Rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego nie jest remedium na odpartyjnienie prokuratury. Kluczowy staje się sposób powoływania i odwoływania osoby, która miałaby sprawować tę drugą funkcję.
S

Spór o miejsce prokuratury i jej status wchodzi w kolejną fazę. Do Sejmu został wreszcie wniesiony rządowy projekt rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Trudno zrozumieć powód owego spóźnienia, zwłaszcza że długo oczekiwana sztandarowa ustawa nowej ekipy rządowej jest już mocno spóźniona i prawdopodobnie nie ma szans wejść w życie do końca bieżącego roku. Pogodzili się z tym chyba nawet projektodawcy, skoro w przesłanym do parlamentu tekście projektu wyznaczyli dzień 1 stycznia 2010 r. jako moment wejścia w życie reformy. To porażka, biorąc pod uwagę fakt, że zespół ekspertów przygotowujących projekt ustawy zakończył swoje prace już na początku roku. Jeżeli trzeba było aż kilku miesięcy na wędrówkę projektu przez ministerialne i rządowe gabinety, to znaczy, że dotyka on bardzo skomplikowanego układu interesów i wciąż budzi kontrowersje,...

9166

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]