Reklama

Ładowanie...

Męczennik własnego strachu

23.03.2003
Czyta się kilka minut
P

Polemika ks. biskupa Ignacego Jeża „Nie szargać pamięci!” („TP” nr 9/2003), w której zostałem wymieniony, skłoniła mnie do następujących uwag. Z dostępnych dokumentów wynika, że do wyjątków należeli księża, którzy się nie załamali. Jedną z przyczyn załamań było udzielanie przez już aresztowanych obciążających informacji. Wyjątkiem jest aresztowanie ks. Bolesława Przybyszewskiego, który nie pod wpływem zeznań poprzednio uwięzionych, ale pod naciskiem swego nieopanowanego strachu po pierwszej rewizji opuścił miejsce pracy i dwukrotnie się ukrywał. Wzbudził tym zrozumiałe podejrzenie bezpieki. Przesłuchany po pierwszej próbie ukrywania się zeznał, że w archiwum Kurii znajduje się teczka z aktami katyńskimi przekazana przez ks. Tadeusza Kurowskiego, a po drugiej próbie (na poddaszu kościoła św. Wojciecha) zawiadomił bezpiekę, że w archiwum Kurii ukryte są większe ilości dolarów,...

4293

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]