Reklama

Mason wiecznie żywy

Mason wiecznie żywy

27.02.2012
Czyta się kilka minut
Z całego listu pasterskiego abp. Józefa Michalika na Wielki Post zostanie zapamiętane jedno zdanie.
A

Ale nie to o konieczności walki z nałogami. Również wezwanie do modlitwy za emigrantów i próba przywrócenia sensu postu przeszły bez echa. Najmocniej w pamięć zapada fraza: „Widzimy, jak planowo atakowany jest dziś Kościół przez różne środowiska libertyńskie, ateistyczne i masońskie”.

Tym jednym zdaniem abp Michalik wyrządza krzywdę nie tylko sobie, ale też wszystkim polskim katolikom. Pokazuje bowiem, że skostniała figura retoryczna jest nadal żywa i nadal pełni rolę tarczy, którą bronimy się przed złym światem. To nie środowiska masońskie zagrażają Kościołowi w Polsce. Prawdziwym zagrożeniem jest wielki lęk przed nowym, niezrozumiałym i – przyznajmy – często niesłychanie okrutnym światem, którego składnikiem staje się również powszechna dyskusja o katolicyzmie. Powszechna, więc niepozbawiona głosów wrogich.

To nie jest łatwy czas ani dla hierarchów, ani dla wiernych....

1399

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]