Maryjna rewolucja w relacjach z islamem

Tego świat jeszcze nie widział: 25 marca muzułmanie i chrześcijanie Libanu razem świętowali Zwiastowanie Maryi Pannie, pierwsze w historii chrześcijańsko-islamskie święto państwowe. Były i polskie akcenty.

29.03.2010

Czyta się kilka minut

Władze Libanu decyzję o ustanowieniu takiego święta dla wszystkich obywateli podjęły w lutym. W tym samym miesiącu potwierdził to muzułmański premier Saad Hariri  podczas spotkania z Benedyktem XVI w Watykanie.

O maryjne święto w Libanie starała się chrześcijańska uczelnia Notre Dame w Jamhour i grupa muzułmanów na czele z szejkiem Mohammedem Nokkarim, byłym dyrektorem generalnym Dar el-Fatwy, najwyższej instancji islamu sunnickiego w kraju cedrów. Biskupi Kościoła maronickiego, największej tamtejszej wspólnoty chrześcijańskiej, oświadczyli: "To wyjątkowe wydarzenie, które zasługuje na pochwałę. Pokazuje oblicze Libanu jako »przesłania« [dla świata] oraz miejsce, gdzie obie religie okazują cześć Maryi Dziewicy".

25 marca wszystkie państwowe urzędy, sklepy, szkoły, uczelnie i banki były zamknięte.

Oficjalna inauguracja nowego święta Libanu odbyła się, pod hasłem "Razem wokół Marii, naszej Pani", w College Notre Dame. Uczestniczyło w niej ponad tysiąc osób, w tym liderzy instytucji katolickich, prawosławnych, szyickich i sunnickich. Honorowym gościem był Lech Wałęsa, "znany z głębokiej pobożności maryjnej" - jak podkreśliła agencja CNS.

Maryjny szejk dopiął swego

Starania o maryjne święto państwowe początkowo natrafiły na przeszkody. W ubiegłym roku projekt odrzucił Mohammed Rashid Qabbani, wielki mufti Dar el-Fatwy. W odpowiedzi szejk Mohammed Nokkari, jeden z głównych propagatorów święta, zrezygnował z dyrektorowania tą instytucją. Publicznie też oświadczył, że zamierza zrobić, co tylko możliwe, by doprowadzić do realizacji maryjnego projektu. W końcu - podkreślił - chodzi o promocję dialogu islamsko-chrześcijańskiego, "probierza naszego libańskiego systemu". Blisko 60 proc. mieszkańców tego kraju to muzułmanie, ponad 30 proc - chrześcijanie, 7 proc. - druzowie.

Relacje chrześcijańsko-muzułmańskie w Libanie - w porównaniu z innymi krajami o większości islamskiej - są dobre, ale napięć nie brakuje. Ks. Samir Khalil Samir, jezuita, ekspert od stosunków między obu religiami, wykładający na Uniwersytecie św. Józefa w Bejrucie, niedawno mówił: "Liban był zawsze ostoją tolerancji religijnej, ale teraz zmierza w kierunku modelu islamizacji, jaki zaobserwować można w Iraku i Egipcie".

Szejk Nokkari, także wykładający w Uniwersytecie św. Józefa, w rozmowie z agencją CNS powiedział: "Serce mówi mi, że Maryja jest tą osobą, która pragnie nas [muzułmanów i chrześcijan] zjednoczyć. Ona jest najlepszą z kobiet, tu, na ziemi, i w wieczności. Bóg dał nam Ewę jako matkę rodzaju ludzkiego. Dał nam też inną matkę, delikatną i jednoczącą, którą jest Maria".

Chociaż islam - zauważył duchowny - nie uznaje bóstwa Jezusa, to jednak doktryna muzułmańska nie stawia przeszkód przed społecznym obchodzeniem uroczystości Zwiastowania Marii. Wyraził też nadzieję, że libańska idea maryjnego święta państwowego rozszerzy się na inne części świata, ale wypadało - podkreślił - by wszystko zaczęło się właśnie w Libanie, o którym Jan Paweł II powiedział, że jest "przesłaniem pluralizmu dla Wschodu i Zachodu".

Maryja w islamie

Islam ma we czci Maryję (ar. Mirjam) matkę Jezusa, w Koranie nazywanego Isa. W świętej księdze tej religii jest ona jedyną kobietą wymienioną z imienia, pojawiającego się tam 34 razy, a przy tym będącego tytułem jednej sury (rozdziału) - dziewiętnastej.

Koran głosi, że ojciec Maryi nazywał się Imran. Przyszła matka Isy, będąc dzieckiem, została oddana na służbę do świątyni. Tu dorastała pod okiem kapłanów, których zdumiewały cudowne wydarzenia z jej codziennego życia.

Maryja w islamie uchodzi za wybraną przez Boga. W surze 3. aniołowie mówią do niej: "O Mario! Zaprawdę, Bóg wybrał ciebie i uczynił cię czystą, i wybrał ciebie ponad kobietami światów". Boży posłańcy obwieszczają jej także poczęcie dziecka: "O Mario! Bóg zwiastuje ci radosną wieść o Słowie pochodzącym od Niego, którego imię będzie Mesjasz (...). On będzie wspaniały na świecie i w życiu ostatecznym (...); i będzie wśród sprawiedliwych". Maria zaś odpowiedziała: "O Panie mój! Jakże będę miała syna, skoro nie dotknął mnie żaden mężczyzna?".

Według doktryny islamu Maryja jest nieskalaną Dziewicą, która poczęła Isę w cudowny sposób, bez udziału mężczyzny. Na wiarę w dziewicze poczęcie Jezusa wskazuje nazywanie go przez muzułmanów "synem Maryi" (Isa Ibn Marjam), czyli nie przez postać ojca, ale matki. Maryja w islamie uchodzi za bezgrzeszną, pokorną i pobożną niewiastę - jako taka jest wzorem dla wiernych.

Wielu muzułmanów pielgrzymuje do chrześcijańskich sanktuariów maryjnych, także tych, które leżą w krajach o większości islamskiej. W Libanie najsłynniejsze jest sanktuarium w Harissie.

Benedykt XVI i premier Saad Hariri, po watykańskim spotkaniu 20 lutego, we wspólnym komunikacie wezwali do znalezienia "sprawiedliwego i mądrego rozwiązania krwawych konfliktów na Bliskim Wschodzie". By osiągnąć ten cel, ważne jest, by promować "dialog międzykulturowy i międzyreligijny". Wyrazili też nadzieję, że Liban "przez przykładne współżycie różnych tworzących go wspólnot religijnych będzie nadal »przesłaniem« dla Bliskiego Wschodu i całego świata". "Nic nie jest niemożliwe, dopóki mamy Maryję za wspólną przewodniczkę" - powiedział Lech Wałęsa, przemawiając 25 marca w College Notre Dame.

Żródła: AsiaNews, CNS, "The Daily Star", KAI, muzułmanie.com, RV.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]