Reklama

Manhattan przy Plantach

Manhattan przy Plantach

08.04.2014
Czyta się kilka minut
Trochę księgarnia, a trochę antykwariat. Trochę kawiarnia, a trochę cukiernia. Przychodzą tu profesorowie i anarchiści, Polacy i obcokrajowcy. Z potrzeby wiedzy, z głodu i z tęsknoty za Ameryką.
Massolit przy ulicy Felicjanek 4 w Krakowie Fot. Magda Pacana
R

Róg cichej ulicy Felicjanek, położonej na uboczu, ale wciąż w centrum miasta. Cztery pokoje w dwóch mieszkaniach. W pierwszym wysoka lada, po jej lewej stronie błyszczący ekspres do kawy, po prawej szklany słoik z ciasteczkami i witrynka z tortami. Pod ścianami regały z ciemnego drewna, szczelnie zapełnione książkami. Do krawędzi półek przyklejone karteczki z nazwami działów: literatura piękna, bitnicy, judaistyka, Skandynawia, przestępczość zorganizowana... Wszystko. Ponad dwadzieścia tysięcy tytułów.

Papuga z tortem

Można tu zamówić tort marchewkowy i przejrzeć „The Parrot Who Owns Me”, historię przyjaźni ornitolożki z podstarzałą papugą. Można zjeść quiche ze szpinakiem i zaczytać się w „Like a Complete Unknown”, biografii Boba Dylana. Można wypić lampkę wina i obejrzeć „Parisian Hideaways”, album z fotografiami...

8386

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]