Reklama

Malczewski w Arsenale

Malczewski w Arsenale

16.03.2003
Czyta się kilka minut
J

Jeszcze do 16 marca br. w sali krakowskiego Arsenału (Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 8) potrwa prezentacja prac Jacka Malczewskiego wypożyczonych z Lwowskiej Galerii Obrazów. W zbiorach lwowskich znajduje się wiele prac Malczewskiego, dobrze reprezentujących wszystkie fazy jego twórczości, począwszy od tradycjonalistycznej działalności artystycznej w duchu Grottgerowskim i Matejkowskim aż do dojrzałego symbolizmu.

Ekspozycja ukazuje artystę jako znakomitego portrecistę, który często nawet w tego rodzaju malarstwie sięgał do osobliwych pomysłów mieszając czasy i rzeczywistości, łącząc żywych ludzi z tworami wyobraźni. Pokazano liczne portrety rodziny: żony, siostry, bratanków oraz przyjaciół malarza, ludzi sztuki, kolekcjonerów m.in.: Piotra Dobrzańskiego, Ludwika Żeleńskiego, Leona Pinińskiego, mecenasów: Karola i Małgorzaty Lanckorońskich. Ten ostatni obraz -...

2057

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]