Reklama

Magazyn Literacki „Książki w Tygodniku”:

Magazyn Literacki „Książki w Tygodniku”:

17.05.2014
Czyta się kilka minut
Szekspir
Okładka „Magazynu Literackiego Książki w Tygodniku" nr 3-4/2014 Reprodukcja na okładce Lefteris Pitarakis / AP / EAST NEWS
G

Gwiazda Stratfordczyka

„Pochowany w pauzie huków armatnich i w naszym milczeniu ślubujemy Ci, książę, bezsenność, niepokój, żarliwość... Pochowany w małej przerwie ziemi i w najgłębszym miejscu pamięci ślubujemy Ci, książę, że kiedy przyjdzie czas próby, wybierzemy cięższy rapier i cięższą śmierć” – pisał Zbigniew Herbert w szkicu „Hamlet na granicy milczenia”, który 60 lat temu chciał opublikować w „Tygodniku Powszechnym”.
Choć zapewne nie powtórzylibyśmy dziś tej nuty patosu (podobnie zresztą jak nie wracał do niej w późniejszej swej twórczości autor „Pana Cogito”), to przecież opisuje ona przeświadczenie, iż stworzony przed stuleciami świat Szekspira doskonale opisuje także nasze losy, jest niewyczerpalnym, przenikliwie prawdziwym studium ludzkich charakterów i namiętności. Na naszą, skromniejszą skalę odnajdziemy się w zazdrości Otella, pragnieniu władzy Makbeta, zapiekłej goryczy Kalibana, bolesnych żądzach „Snu nocy letniej”, pokuszeniu śmierci, upominającym się o Hamleta, a może i w pokonującym wszelkie przeszkody strumieniu miłości, danym bohaterom „Wiele hałasu o nic”.
Z firmamentu światowej literatury gwiazda Stratfordczyka od czterystu lat rozświetla kolejne ludzkie epoki, przynosząc niezliczone interpretacje, komentarze, odwołania, polemiki. Tak jest i dzisiaj, gdy obchodzimy 450-lecie urodzin geniusza: ciągle czytamy słowa człowieka, który lepiej od nas napisał nas samych.

Redakcja Andrzej Franszek, Tomasz Fiałkowski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partner stron poświęconych Williamowi Szekspirowi – British Council, www.britishcouncil.pl

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Ur. 1971 r. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”, krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]