Reklama

Mądry Polak po szkodzie

Mądry Polak po szkodzie

22.12.2016
Czyta się kilka minut
„TP” 48 / 2016
A

Artykuł Ewy Wanat na temat uchodźców w Niemczech to głos prostujący rzeczywistość serwowaną nam przez polskie media i polityków. Od roku dzieją się w przestrzeni publicznej rzeczy niepokojące. Demony przeszłości – uśpiona ksenofobia i nacjonalizm – odżyły i włączyły się do mainstreamu.
Należę do pokolenia Solidarności i ponad 30 lat spędziłem na emigracji. Znam mentalność mojego narodu, jak też społeczeństwa niemieckiego. Dlatego z niedowierzaniem, a później z irytacją słucham relacji, w których nasi „znawcy tematu” i propagandyści „dobrej zmiany” ukazują Polakom obraz świata, który był i jest mi nieznany. Gdzie ja żyłem tyle lat? Dlaczego opowiadania moich niemieckich rozmówców są inne? Dlaczego media niemieckie nie popadły w histerię?
Partia rządząca potrzebuje wroga, straszy więc Polaków światem zewnętrznym. Cynicznie podgrzewa stare stereotypy i uprzedzenia. Koszty tych manipulacji będą bardzo wysokie, a naprawienie ich skutków zajmie dużo czasu. Dlatego jestem wdzięczny redaktor Wanat, że podjęła trud weryfikacji opowiadanych historii. Dzięki niej zobaczyłem ponownie świat, który znam. Mam nadzieję, że dziennikarze zrozumieją, iż ich zadaniem nie jest powtarzanie każdej zasłyszanej historii. Jeżeli tak czynią, stają się aktywnym elementem propagandy i plotkarstwa. Nieprawdziwy opis świata prowadzi do błędnych ocen, a te do błędnych decyzji. Wszyscy znamy powiedzenie, że mądry Polak po szkodzie. Czy kiedyś zerwiemy z tą tradycją?

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]