Reklama

Machnięcie ręką

Machnięcie ręką

01.05.2005
Czyta się kilka minut
16 czerwca 1999 r. - dzień po chorobie, z powodu której zastanawiano się nawet nad przerwaniem pielgrzymki do Polski - Jan Paweł II odwiedził rodzinne Wadowice. I była to wizyta inna niż pozostałe. Na chwilę zapomniano o kolejnych punktach programu, a Papież snuł wzruszającą opowieść o swojej małej ojczyźnie: o ludziach, których tu spotkał, o naturze i o kulturze... O tym, co go ukształtowało.
B

Był wtedy - widzieliśmy to na własne oczy - naprawdę szczęśliwy. A nam "serca pałały" - i rodziła się między nami jakaś nowa więź... I zaczynaliśmy, być może, pojmować, co miał na myśli biblijny autor, kiedy pisał o dniach stworzenia: "I widział Bóg, że było dobre...".

Ale czas gonił - i ludzie odpowiedzialni za harmonogram pielgrzymki usiłowali przerwać ów serdeczny dialog Ojca z mieszkańcami Wadowic, i z nami wszystkimi. Tak jakby nie do końca rozumieli, o czym on mówi. Jakby myśleli: “To przecież nic ważnego! Ot, takie wspominki starszego pana. A tu czekają rzeczy naprawdę ważne! Na przykład koronacja obrazu...".

Nigdy nie zapomnę tamtego machnięcia ręką, kiedy jeden z księży przerwał w końcu Papieżowi, żeby kontynuować celebrę. W tym momencie - jestem o tym coraz bardziej przekonany - byliśmy świadkami zderzenia dwóch różnych modeli...

4327

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]