Reklama

Londyn–Bruksela: napięcie rośnie

Londyn–Bruksela: napięcie rośnie

09.10.2018
Czyta się kilka minut
Negocjacje dotyczące ­brexitu wchodzą w decydującą fazę: w najbliższym czasie okaże się, czy możliwe jest porozumienie.
J

Już wkrótce, 17 i 18 października, na unijnym szczycie powinny zostać przedstawione warunki porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, co dokona się – niezależnie od stanu negocjacji – wiosną 2019 r. Choć porozumienia wciąż nie ma i coraz częściej dopuszcza się możliwość twardego brexitu, z Unii płyną sygnały, iż ugoda jest nadal możliwa i może uda się ją osiągnąć do końca listopada lub, najpóźniej, do końca roku.

Sytuacji nie ułatwia słaba pozycja premier Theresy May w jej Partii Konserwatywnej, a także w rządzie i parlamencie. Jej plan jest krytykowany nawet przez część partyjnych kolegów – niektórzy otwarcie deklarują, że go nie poprą. Dodatkowo pole manewru May ogranicza fakt, że jej rząd jest zależny od poparcia irlandzkiej partii unionistów DUP. Tymczasem kwestia Irlandii Północnej – która miałaby wyjść ze wspólnego rynku i unii celnej wraz z resztą Wielkiej Brytanii, ale zarazem nie mieć twardej granicy z Republiką Irlandii – nadal nie została rozwiązana w negocjacjach.

Jakby tego było mało, do dyskusji włącza się Szkocja (gdzie w referendum brexitowym większość opowiedziała się za pozostaniem w Unii): domaga się prawa do skorzystania ze specjalnych propozycji dla Irlandii Północnej, jeśli zostaną one wypracowane. W Szkocji coraz głośniej dają o sobie też znać zwolennicy niepodległości: w minioną sobotę ulicami Edynburga przeszedł ich kolejny marsz, jak dotąd największy – pod błękitną szkocką flagą szło kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Tymczasem na niedawnej konwencji konserwatystów w Birmingham premier May starała się emanować optymizmem. Zapowiadała: „Nie zdradzimy wyniku referendum i nie dopuścimy do rozerwania naszego kraju”. ©℗

Czytaj także: Patrycja Bukalska: Pani premier tańczy

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]