Reklama

Lista Wildsteina

Lista Wildsteina

06.02.2005
Czyta się kilka minut
Kopiując i rozsyłając dziennikarzom wydobyty z IPN osobowy indeks części zasobów Instytutu Bronisław Wildstein popełnił - według specjalistów - przestępstwo z ustawy o ochronie danych osobowych. Nie to jednak w tej historii jest najbardziej antypatyczne. Ten indeks jest w końcu dostępny w czytelni Instytutu (dziwne, że tak łatwo można go było skopiować!), więc sensacyjność Wildsteinowego dokonania jest raczej względna.
A

Antypatyczna jest pasja siania zamętu. Znawcy przedmiotu wiedzą, że fakt znalezienia się w indeksie zasobów o niczym nie świadczy, lecz w szerokim odbiorze może stawiać człowieka co najmniej w stan podejrzenia. I nie ma znaczenia, czy był to "kandydat" na TW, który się złamać nie dał, osoba inwigilowana, czy rzeczywisty TW (a i ci ostatni przecież nie byli jednakowi). Bez kompetentnego zbadania zawartości każdej teczki niczego powiedzieć nie można, czasem zresztą i zbadanie jej nie daje wiedzy pewnej i kompletnej. Jeśli protestujemy przeciwko takim pomysłom, jak Wildsteina, to nie znaczy, że protestujemy przeciw lustracji w ogóle, ale przeciw wyrządzaniu moralnej krzywdy ludziom Bogu ducha winnym. Publicysta "Rzeczpospolitej" nie przyjmuje tego do wiadomości. Zapewnia, że działa w imię poznawania prawdy o najnowszej historii Polski. Pytam: jakiej prawdy? Chyba tej, że pan X...

1221

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]