Reklama

Lista wciąż niepełna

Lista wciąż niepełna

20.11.2018
Czyta się kilka minut
Centrum Ochrony Dziecka, działające pod kierunkiem o. Adama Żaka (koordynatora Episkopatu), ogłosiło: jest kompletna lista delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży.
P

Przypomnijmy: delegaci zostali powołani w 2014 r. w każdej z 44 diecezji i w każdym z 32 zgromadzeń zakonnych – to do nich powinny zgłaszać się ofiary (do diecezji lub zgromadzenia, z którym związany jest duchowny). W Polsce jest więc blisko 80 osób, które mają przyjmować zgłoszenia o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez księży i informować, na jaką pomoc (psychologiczną i prawną) mogą liczyć ofiary. To wymóg Kongregacji Nauki Wiary z 2011 r.

Wcześniej na 44 diecezje tylko 18 podawało pełne dane (nazwisko delegata, adres mailowy i telefon). Teraz, choć lista się wydłużyła, wciąż brakuje numeru telefonu do sześciu delegatów w diecezjach i do co trzeciego w zgromadzeniach (telefonu nie podali m.in. marianie i paulini). Można po raz kolejny zapytać: jeśli po kilku latach nie udało się ustalić telefonu 15 delegatów, to na jaką pomoc mogą liczyć ofiary w tych diecezjach i zgromadzeniach zakonnych? ©℗

Czytaj także:

Ważny głos biskupów - Artur Sporniak w sprawie stanowiska Episkopatu na temat pedofilii w Kościele

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]