Reklama

Lista Sendlerowej

Lista Sendlerowej

13.05.2008
Czyta się kilka minut
W PRL-u "żydowska matka", w wolnej Polsce - Matka Dzieci Holokaustu. Bohaterka, wspaniała kobieta, anioł - piszą dziś internauci. 12 maja w Warszawie zmarła Irena Sendlerowa.
M

Mam takie smutne życie" - pisała do Piotra (Zysmana) Zettingera, jednego z ocalonych. To pewnie prawda - młodość upłynęła Irenie w czasach okupacji, życie po wojnie również nie szczędziło jej bólu - począwszy od kłopotów politycznych, a skończywszy na tragediach, jakimi były śmierci dwóch synów. Po 1989 r. też nie spłynął na nią deszcz nagród i orderów.

Dopiero gdy w 2000 r. amerykańskie nastolatki z prowincjonalnego miasteczka Uniontown w stanie Kansas napisały i wystawiły o niej sztukę pt. "Życie w słoiku", o Sendlerowej zrobiło się głośno. Kiedy odchodziła, miała już i Order Orła Białego, i Order Uśmiechu. Kandydaturę Sendlerowej zgłoszono do Pokojowej Nagrody Nobla, a w dniu śmierci jej imię przyjęła jedna z warszawskich szkół. To nazwisko stało się symbolem odwagi i dobra. Taka będzie pamiętana - dzielna kobieta, która w czasach okupacyjnego mroku...

7547

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]