Reklama

Ładowanie...

Linie podziału

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Potrzebujemy linii podziału, aby jakoś ten świat sobie uporządkować. Dotyczy to przede wszystkim ludzi, wśród których żyjemy. Musimy wiedzieć, kto jest z nami, a kto jest przeciwko nam, inaczej nie potrafilibyśmy odróżnić wrogów od przyjaciół.
-

---ramka 314967|prawo|1---Tak samo chcemy wiedzieć, kto wraz z nami podąża za Chrystusem, a kto jest przeciw. Bez tego trudno byłoby odróżnić dobro od zła. Jezus jednak gani uczniów, gdy podział widzialny uznali za podział ostateczny. Oto, gdy usłyszeli, że ktoś, kto wraz z nimi nie podążał za Jezusem, wypędzał w Jego imię złe duchy, chcieli go potępić. Powtórzyła się scena z Księgi Liczb: wtedy też Jozue zżymał się na prorokujących, którzy nie przyszli na zgromadzenie.

Święty Augustyn wiedział, że świat jest pełen podziałów i że jest miejscem walki dobra ze złem. Według takiej perspektywy zbudował swoją wielką historiozofię w dziele “Państwo Boże": otóż cała historia świata to dzieje walki dwóch państw: Bożego i ludzkiego. Wiele tekstów w tym dziele sugeruje, że chodzi tu o walkę Kościoła z pogaństwem, czyli sprawiedliwych przeciw grzesznikom. Ale sam...

2155

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]