Reklama

Linie podziału

Linie podziału

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Potrzebujemy linii podziału, aby jakoś ten świat sobie uporządkować. Dotyczy to przede wszystkim ludzi, wśród których żyjemy. Musimy wiedzieć, kto jest z nami, a kto jest przeciwko nam, inaczej nie potrafilibyśmy odróżnić wrogów od przyjaciół.
-

---ramka 314967|prawo|1---Tak samo chcemy wiedzieć, kto wraz z nami podąża za Chrystusem, a kto jest przeciw. Bez tego trudno byłoby odróżnić dobro od zła. Jezus jednak gani uczniów, gdy podział widzialny uznali za podział ostateczny. Oto, gdy usłyszeli, że ktoś, kto wraz z nimi nie podążał za Jezusem, wypędzał w Jego imię złe duchy, chcieli go potępić. Powtórzyła się scena z Księgi Liczb: wtedy też Jozue zżymał się na prorokujących, którzy nie przyszli na zgromadzenie.

Święty Augustyn wiedział, że świat jest pełen podziałów i że jest miejscem walki dobra ze złem. Według takiej perspektywy zbudował swoją wielką historiozofię w dziele “Państwo Boże": otóż cała historia świata to dzieje walki dwóch państw: Bożego i ludzkiego. Wiele tekstów w tym dziele sugeruje, że chodzi tu o walkę Kościoła z pogaństwem, czyli sprawiedliwych przeciw grzesznikom. Ale sam...

2155

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]