Reklama

Portret damy

Portret damy

11.01.2004
Czyta się kilka minut
Kiedy główna brama Zamku otwiera się dla zwykłych obywateli, mijamy południowe skrzydło - pisał przed siedmiu laty w Tygodniku Václav Burian. - Przez okno widać trumnę, pod portretem pogodnie uśmiechniętej Olgi Havlovej, wśród kwiatów i wieńców płoną znicze... Milczący szereg żałobników ciągnie się setki metrów. Czasem ktoś półgłosem wspomni pogrzeb Masaryka w 1937 roku. Skojarzenie nie tak odległe, jak mogłoby się wydawać - kiedy ostatnio żegnała Praga na swym Zamku kogoś tak lubianego?.
K

Kim była kobieta, którą tak żegnano? Olga Šplíchalová urodziła się 11 lipca 1933 roku w robotniczej rodzinie z Žižkova, proletariackiej dzielnicy Pragi. Kiedy miała sześć lat, rodzice się rozstali; Olga z dwójką rodzeństwa została z matką. Matka pracowała najpierw w rozlewni napojów alkoholowych, po wojnie w fabryce motocykli. Jej pasją był teatr - spektakle amatorskie grane w žižkovskich knajpach, zwłaszcza zaś operetka - i kino, do którego często zabierała dzieci. W domu żyło się skromnie, Olga zajmowała się młodszym bratem, a później potomstwem starszej siostry. Piętnastoletnia, bez matury, zaczęła naukę zawodu w dawnej fabryce Baty. Rok później maszyna okaleczyła jej lewą dłoń. “Za przykładem wielkich dam - które z większych wad czynią atuty, a mniejsze kamuflują - nauczyła się nosić w okaleczonej ręce białą chusteczkę... Dzięki temu nawet ludzie, którzy przez wiele lat...

7514

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]