Lekarstwo i choroba

O księżach wplątanych niegdyś we współpracę z bezpieką i o Radiu Maryja dyskutowali biskupi zgromadzeni w miniony weekend na 336. zebraniu plenarnym Episkopatu w Poznaniu i Gnieźnie. Prawdopodobnie powstanie ogólnopolska komisja, która opracuje kryteria oceny materiałów IPN i działalności tajnych współpracowników spośród duchownych.

30.06.2006

Czyta się kilka minut

Podczas spotkania z dziennikarzami kard. Stanisław Dziwisz poinformował, że Episkopat musi jeszcze dopracować pomysł: "Jestem za taką komisją" - podkreślił. Kard. Dziwisz dodał, że Kościół nie boi się rozliczenia z przeszłością. Zawsze dążył do prawdy, ponieważ "Prawda was wyzwoli". Jednak nie ma prawdy bez miłości. Jak ostrzegał Leon XIII, lekarstwo "nie może być szkodliwsze niż choroba". Chrześcijaństwo sięga zatem po inne metody niż instytucje świeckie: "Jest skrucha, uznanie winy, potem naprawienie szkody, miłosierdzie i przebaczenie" - wyjaśnił kardynał.

"Biskupi polscy są zdania, że rzetelna lustracja nie może dokonać się bez uprzedniej dekomunizacji oraz ujawnienia struktur i metod działania służb bezpieczeństwa" - brzmi punkt 3. komunikatu z zebrania plenarnego, który odczytał rzecznik Episkopatu, ks. Józef Kloch. Przechowywane w archiwach IPN dokumenty bezpieki "były sporządzane przez wrogie Kościołowi i ruchom niepodległościowym tajne służby, których funkcjonariusze pozostają do dnia dzisiejszego bezkarni, a tylko ich ofiary stają się przedmiotem publicznych oskarżeń". Biskupi wyrazili "stanowczy sprzeciw wobec takiej lustracji, która przebiega bez należytej weryfikacji dokumentów, bez poszanowania dobrego imienia i bez uprawomocnionego wyroku sądu, opierając się wyłącznie na dokumentach organów bezpieczeństwa".

W piątek biskupi rozmawiali o Radiu Maryja. Umowa między Episkopatem i zakonem redemptorystów oraz statut Radia zyskały moc obowiązującą - poinformował abp Sławoj Leszek Głódź. Powołana w maju Rada Programowa, złożona z redemptorystów i księży wskazanych przez Episkopat, obradowała dotąd dwa razy.

W niedzielę, w chwili zamykania tego numeru "TP", nie ogłoszono jeszcze pełnego tekstu komunikatu po zebraniu plenarnym, biskupi przygotowywali się w Gnieźnie do Mszy, która ma upamiętnić tysiąclecie śmierci pierwszego tamtejszego arcybiskupa, bł. Radzyma Gaudentego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 27/2006