Reklama

„Leaving Neverland”: film-wyznanie

„Leaving Neverland”: film-wyznanie

19.03.2019
Czyta się kilka minut
Co się dzieje, gdy o znanej i podziwianej postaci ktoś opowiada nam nagle jako o sprawcy swojego cierpienia? O filmie oskarżającym Michaela Jacksona o molestowanie seksualne dzieci opowiada Anita Piotrowska, krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”.
Michael Jackson z kilkuletnim Wade'em Robsonem, zdjęcie pochodzi z filmu „Leaving Neverland” / fot. HBO / materiały prasowe
Michael Jackson z kilkuletnim Wade'em Robsonem, zdjęcie pochodzi z filmu „Leaving Neverland” / fot. HBO / materiały prasowe

Posłuchaj

L

Leaving Neverland” – to film dokumentalny, w którym dwaj mężczyźni, Wade Robson i James Safechuck, którzy w młodości utrzymywali zażyłe relacje z Michaelem Jacksonem, opowiadają, że jako mali chłopcy byli przezeń wielokrotnie molestowani seksualnie.

– To nie jest film-zeznanie, tylko film-wyznanie. Bardzo osobiste, bardzo bolesne dla samych bohaterów, ale też dla tego, kto ogląda – komentuje Anita Piotrowska, krytyczka filmowa i znawczyni filmu dokumentalnego.

Jednak z ich opowieści wyłania się też cały złożony mechanizm uwiedzenia, zaprzeczenia i wyparcia, które powracają również w dzisiejszych postawach fanów Jacksona.

– Mechanizm jest cały czas ten sam – mówi Anita Piotrowska. – I ten film niejako rozkręca ten mechanizm na śrubki.

Z czym nas ten film zostawia i co o nas mówi? I czy przyjrzenie się mechanizmom, o których opowiada, może być pomocne dla wszystkich tych, którzy słysząc zarzuty stawiane autorytetom, sławom albo duchownym, nie mogą uwierzyć, jak to możliwe?

CZYTAJ TAKŻE:

Wykorzystano fragmenty oryginalnej ścieżki dźwiękowej filmu "Leaving Neverland" oraz utwór "Cognitive Dissonance", Kevin MacLeod (incompetech.com) na licencji Creative Commons: By Attribution 3.0 License


Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

PODKAST POWSZECHNY

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz