Reklama

"Le Monde" na rozdrożu

"Le Monde" na rozdrożu

09.01.2005
Czyta się kilka minut
Niedawno minęło 60 lat od narodzin Le Monde'u - jednej z najbardziej znanych gazet świata. Niestety, ten zasłużony jubileusz obchodzono w okolicznościach mało krzepiących.
3

30 września 1944, w kilka tygodni po wyzwoleniu Paryża, szef Tymczasowego Rządu Republiki Francuskiej gen. de Gaulle wydał dekret zakazujący publikacji gazet, które na południu kraju - czyli w tzw. wolnej strefie, okupowanej przez Niemców dopiero jesienią 1942 - ukazywały się po 26 listopada tegoż roku.

Z przeniesionych wcześniej na południe dwóch wielkich dzienników paryskich, “Le Figaro" przestał się ukazywać 20 listopada - i dzięki temu ukazuje się do dziś. Redakcja “Le Temps" - gazety istniejącej od 1861 r. i należącej do wielkiej rodziny euroamerykańskich, zachowawczych “czasów" (krakowski “Czas" i przeróżne “Timesy", “Zeity", “Tempa") - wydała ostatni przed zawieszeniem numer 29 listopada. To oznaczało koniec.

Ale w dwa lata później objawił się “Le Monde". De Gaulle uważał, że Paryż obok innych dzienników musi mieć wielką, wpływową...

10306

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]