Reklama

Ładowanie...

Laureaci Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera w roku 2015

Laureaci Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera w roku 2015

19.04.2015
Czyta się kilka minut
Od lewej: prof. Jacek Filek, Antoni Kroh, Jan Młynarczyk Fot. Wyd. ZNAK
P

PROF. JACEK FILEK
etyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, został nagrodzony w kategorii pisarstwa religijnego i filozoficznego, stanowiącego kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”. Nagrodę otrzymał za książkę „Etyka. Reinterpretacja” (Homini 2014), w której, jak napisało jury, „nie boi się twierdzić, że etyka nie jest nauką, i powrócić do pytania: »Jak żyć?«. Jego przejrzyste i wszechstronne analizy pokazują, że podstawowym sposobem doświadczenia dobra jest odkrycie wezwania do odpowiedzialności. Dlatego postuluje, by pierwszym słowem zreinterpretowanej etyki uczynić »Ty«, a nie »Ja«”.
ANTONI KROH
etnograf, publicysta, tłumacz, otrzymał nagrodę w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”. Wyróżniony został za całokształt twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem ostatniej książki „Wesołego Alleluja, Polsko Ludowa, czyli o pogmatwanych dziejach chłopskiej kultury plastycznej na ziemiach polskich” (Iskry 2014). Zdaniem jury, „jest najbardziej elokwentnym i wiarygodnym kronikarzem tego odchodzącego świata. Potrafi ze swej gawędy stworzyć przypowieść o najczystszych źródłach kultury ludowej, tym samym przedłużając jej życie”.
JAN MŁYNARCZYK
prezes Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia” z Torunia, otrzymał nagrodę w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”. „Jest on pionierem i bardzo skutecznym promotorem działań, które służą usamodzielnieniu się osób niepełnosprawnych – czy to poprzez zatrudnienie wspomagane (tworzenie specjalnych miejsc pracy), czy tzw. mieszkalnictwo treningowe (aktywizujący pięciomiesięczny kurs samodzielnego życia w wynajętym mieszkaniu)” – napisało jury w uzasadnieniu swej decyzji.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas 15. Dni Tischnerowskich 22 kwietnia o godz. 18.30 w PWST w Krakowie. Każdy z laureatów otrzyma statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 33 tysięcy zł, ufundowaną przez ERGO Hestię.

LAUREACI POPRZEDNICH EDYCJI NAGRODY

2014
· Ksiądz Jan Kracik · Karol Modzelewski · Ksiądz Jacek Ponikowski

2013
· Paweł Śpiewak · Michał Łuczewski · Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych Spes

2012
· Jerzy Szacki · Karolina Wigura · Siostra Małgorzata Chmielewska

2011
· Piotr Sikora · Dariusz Kosiński · Uniwersytet Dzieci

2010
· Ksiądz Michał Heller · Tomasz Rakowski · Henryka Krzywonos-Strycharska

2009
· Siostra Barbara Chyrowicz · Aleksander Smolar · Katarzyna Kałamajska-Liszcz i Krzysztof Liszcz
2008
· Ksiądz Robert J. Woźniak · Krystyna Kurczab-Redlich · Siostra Anna Bałchan

2007
· Władysław Stróżewski · Rafał Dutkiewicz · Brat Moris Maurin

2006
· Karol Tarnowski · Piotr Kłodkowski · Janina Ochojska-Okońska

2005
· Ksiądz Wacław Hryniewicz OMI · Mirosława Grabowska · Ksiądz Manfred Deselaers

2004
· Ksiądz Tomasz Węcławski · Wiktor Osiatyński · Zygmunt Kubiak · Teresa i Marta Sawickie

2003
· Barbara Skarga · Wojciech Jagielski · Ksiądz Andrzej Augustyński

2002
· Bronisław Baczko · Ryszard Kapuściński · Bogdana Pilichowska-Ragno

2001
· Stefan Swieżawski · Jan Nowak-Jeziorański · Ksiądz Herbert Hlubek

Jesteśmy dumni, że od piętnastu lat Nagroda Znaku i Hestii wędruje zarówno do osób, które myśl księdza Tischnera przekazują za pośrednictwem wystąpień, wykładów czy publikacji, jak i do osób zaangażowanych społecznie – które myśl tischnerowską upowszechniają działaniem wśród obywateli.
Gratulujemy Laureatom!
ERGO HESTIA
Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera to prestiżowe wyróżnienie dla wybitnych intelektualistów, publicystów i działaczy społecznych. Od 2001 roku nagroda promuje w Polsce styl myślenia i postawy łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka – wartości patrona, księdza Józefa Tischnera.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]