Laureaci Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera w roku 2015

19.04.2015

Czyta się kilka minut

Od lewej: prof. Jacek Filek, Antoni Kroh, Jan Młynarczyk / Fot. Wyd. ZNAK
Od lewej: prof. Jacek Filek, Antoni Kroh, Jan Młynarczyk / Fot. Wyd. ZNAK

PROF. JACEK FILEK

etyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, został nagrodzony w kategorii pisarstwa religijnego i filozoficznego, stanowiącego kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”. Nagrodę otrzymał za książkę „Etyka. Reinterpretacja” (Homini 2014), w której, jak napisało jury, „nie boi się twierdzić, że etyka nie jest nauką, i powrócić do pytania: »Jak żyć?«. Jego przejrzyste i wszechstronne analizy pokazują, że podstawowym sposobem doświadczenia dobra jest odkrycie wezwania do odpowiedzialności. Dlatego postuluje, by pierwszym słowem zreinterpretowanej etyki uczynić »Ty«, a nie »Ja«”.

ANTONI KROH

etnograf, publicysta, tłumacz, otrzymał nagrodę w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”. Wyróżniony został za całokształt twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem ostatniej książki „Wesołego Alleluja, Polsko Ludowa, czyli o pogmatwanych dziejach chłopskiej kultury plastycznej na ziemiach polskich” (Iskry 2014). Zdaniem jury, „jest najbardziej elokwentnym i wiarygodnym kronikarzem tego odchodzącego świata. Potrafi ze swej gawędy stworzyć przypowieść o najczystszych źródłach kultury ludowej, tym samym przedłużając jej życie”.

JAN MŁYNARCZYK

prezes Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia” z Torunia, otrzymał nagrodę w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”. „Jest on pionierem i bardzo skutecznym promotorem działań, które służą usamodzielnieniu się osób niepełnosprawnych – czy to poprzez zatrudnienie wspomagane (tworzenie specjalnych miejsc pracy), czy tzw. mieszkalnictwo treningowe (aktywizujący pięciomiesięczny kurs samodzielnego życia w wynajętym mieszkaniu)” – napisało jury w uzasadnieniu swej decyzji.


Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas 15. Dni Tischnerowskich 22 kwietnia o godz. 18.30 w PWST w Krakowie. Każdy z laureatów otrzyma statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 33 tysięcy zł, ufundowaną przez ERGO Hestię.


LAUREACI POPRZEDNICH EDYCJI NAGRODY

2014
· Ksiądz Jan Kracik · Karol Modzelewski · Ksiądz Jacek Ponikowski

2013
· Paweł Śpiewak · Michał Łuczewski · Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych Spes

2012
· Jerzy Szacki · Karolina Wigura · Siostra Małgorzata Chmielewska

2011
· Piotr Sikora · Dariusz Kosiński · Uniwersytet Dzieci

2010
· Ksiądz Michał Heller · Tomasz Rakowski · Henryka Krzywonos-Strycharska

2009
· Siostra Barbara Chyrowicz · Aleksander Smolar · Katarzyna Kałamajska-Liszcz i Krzysztof Liszcz
2008
· Ksiądz Robert J. Woźniak · Krystyna Kurczab-Redlich · Siostra Anna Bałchan

2007
· Władysław Stróżewski · Rafał Dutkiewicz · Brat Moris Maurin

2006
· Karol Tarnowski · Piotr Kłodkowski · Janina Ochojska-Okońska

2005
· Ksiądz Wacław Hryniewicz OMI · Mirosława Grabowska · Ksiądz Manfred Deselaers

2004
· Ksiądz Tomasz Węcławski · Wiktor Osiatyński · Zygmunt Kubiak · Teresa i Marta Sawickie

2003
· Barbara Skarga · Wojciech Jagielski · Ksiądz Andrzej Augustyński

2002
· Bronisław Baczko · Ryszard Kapuściński · Bogdana Pilichowska-Ragno

2001
· Stefan Swieżawski · Jan Nowak-Jeziorański · Ksiądz Herbert Hlubek


Jesteśmy dumni, że od piętnastu lat Nagroda Znaku i Hestii wędruje zarówno do osób, które myśl księdza Tischnera przekazują za pośrednictwem wystąpień, wykładów czy publikacji, jak i do osób zaangażowanych społecznie – które myśl tischnerowską upowszechniają działaniem wśród obywateli.

Gratulujemy Laureatom!

ERGO HESTIA

Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera to prestiżowe wyróżnienie dla wybitnych intelektualistów, publicystów i działaczy społecznych. Od 2001 roku nagroda promuje w Polsce styl myślenia i postawy łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka – wartości patrona, księdza Józefa Tischnera.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 17/2015

Artykuł pochodzi z dodatku „Tischner – spotkanie trwa