Reklama

Laureaci Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera w roku 2015

Laureaci Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera w roku 2015

19.04.2015
Czyta się kilka minut
Od lewej: prof. Jacek Filek, Antoni Kroh, Jan Młynarczyk Fot. Wyd. ZNAK
P

PROF. JACEK FILEK
etyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, został nagrodzony w kategorii pisarstwa religijnego i filozoficznego, stanowiącego kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”. Nagrodę otrzymał za książkę „Etyka. Reinterpretacja” (Homini 2014), w której, jak napisało jury, „nie boi się twierdzić, że etyka nie jest nauką, i powrócić do pytania: »Jak żyć?«. Jego przejrzyste i wszechstronne analizy pokazują, że podstawowym sposobem doświadczenia dobra jest odkrycie wezwania do odpowiedzialności. Dlatego postuluje, by pierwszym słowem zreinterpretowanej etyki uczynić »Ty«, a nie »Ja«”.
ANTONI KROH
etnograf, publicysta, tłumacz, otrzymał nagrodę w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”. Wyróżniony został za całokształt twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem ostatniej książki „Wesołego Alleluja, Polsko Ludowa, czyli o pogmatwanych dziejach chłopskiej kultury plastycznej na ziemiach polskich” (Iskry 2014). Zdaniem jury, „jest najbardziej elokwentnym i wiarygodnym kronikarzem tego odchodzącego świata. Potrafi ze swej gawędy stworzyć przypowieść o najczystszych źródłach kultury ludowej, tym samym przedłużając jej życie”.
JAN MŁYNARCZYK
prezes Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia” z Torunia, otrzymał nagrodę w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”. „Jest on pionierem i bardzo skutecznym promotorem działań, które służą usamodzielnieniu się osób niepełnosprawnych – czy to poprzez zatrudnienie wspomagane (tworzenie specjalnych miejsc pracy), czy tzw. mieszkalnictwo treningowe (aktywizujący pięciomiesięczny kurs samodzielnego życia w wynajętym mieszkaniu)” – napisało jury w uzasadnieniu swej decyzji.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas 15. Dni Tischnerowskich 22 kwietnia o godz. 18.30 w PWST w Krakowie. Każdy z laureatów otrzyma statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 33 tysięcy zł, ufundowaną przez ERGO Hestię.

LAUREACI POPRZEDNICH EDYCJI NAGRODY

2014
· Ksiądz Jan Kracik · Karol Modzelewski · Ksiądz Jacek Ponikowski

2013
· Paweł Śpiewak · Michał Łuczewski · Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych Spes

2012
· Jerzy Szacki · Karolina Wigura · Siostra Małgorzata Chmielewska

2011
· Piotr Sikora · Dariusz Kosiński · Uniwersytet Dzieci

2010
· Ksiądz Michał Heller · Tomasz Rakowski · Henryka Krzywonos-Strycharska

2009
· Siostra Barbara Chyrowicz · Aleksander Smolar · Katarzyna Kałamajska-Liszcz i Krzysztof Liszcz
2008
· Ksiądz Robert J. Woźniak · Krystyna Kurczab-Redlich · Siostra Anna Bałchan

2007
· Władysław Stróżewski · Rafał Dutkiewicz · Brat Moris Maurin

2006
· Karol Tarnowski · Piotr Kłodkowski · Janina Ochojska-Okońska

2005
· Ksiądz Wacław Hryniewicz OMI · Mirosława Grabowska · Ksiądz Manfred Deselaers

2004
· Ksiądz Tomasz Węcławski · Wiktor Osiatyński · Zygmunt Kubiak · Teresa i Marta Sawickie

2003
· Barbara Skarga · Wojciech Jagielski · Ksiądz Andrzej Augustyński

2002
· Bronisław Baczko · Ryszard Kapuściński · Bogdana Pilichowska-Ragno

2001
· Stefan Swieżawski · Jan Nowak-Jeziorański · Ksiądz Herbert Hlubek

Jesteśmy dumni, że od piętnastu lat Nagroda Znaku i Hestii wędruje zarówno do osób, które myśl księdza Tischnera przekazują za pośrednictwem wystąpień, wykładów czy publikacji, jak i do osób zaangażowanych społecznie – które myśl tischnerowską upowszechniają działaniem wśród obywateli.
Gratulujemy Laureatom!
ERGO HESTIA
Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera to prestiżowe wyróżnienie dla wybitnych intelektualistów, publicystów i działaczy społecznych. Od 2001 roku nagroda promuje w Polsce styl myślenia i postawy łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka – wartości patrona, księdza Józefa Tischnera.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]