Reklama

Ładowanie...

Nagrody Tischnera 2018

Nagrody Tischnera 2018

06.04.2018
Czyta się kilka minut
Filozof Miłosz Puczydłowski, animator kultury i eseista Krzysztof Czyżewski oraz działacz społeczny Jakub Wygnański zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. ks. Józefa Tischnera.
Statuetka Nagrody / www.tischner.pl
Statuetka Nagrody / www.tischner.pl
N

Nagroda, przyznawana od 2001 r., promuje w Polsce styl myślenia i postawy łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka – wartości jej patrona. Fundują ją Grupa ERGO Hestia i Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Każdy z laureatów otrzymuje statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz 33.000 zł. Tegorocznych laureatów wyłoniło jury w składzie: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Władysław Stróżewski, abp Grzegorz Ryś, Piotr M. Śliwicki, Łukasz Tischner (sekretarz), Karolina Wigura i Henryk Woźniakowski.

W kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości” nagrodę otrzymał Miłosz Puczydłowski za studium „Religia i sekularyzm. Współczesny spór o sekularyzację”, w którym „ukazuje splątaną genealogię, a w konsekwencji wzajemne zapośredniczenie religijnych i świeckich modeli rozumienia współczesnej kultury. Jego wnikliwe analizy wyczulają na to, co łączy – otwartość na dobro, które przemienia i przekracza podziały”. W kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”, wyróżniono Krzysztofa Czyżewskiego, laureata medalu św. Jerzego 2000. Jury nagrodziło jego książkę „Małe centrum świata”, podkreślając, że to „zapiski praktyka idei”, podpowiadające, „jak budować niewidzialne, ale odporne na szaleństwa polityki i historii mosty między narodami, religiami i kulturami”. W kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu” Kościoła i świata nagrodę otrzymał Jan Jakub Wygnański – „za całokształt działalności na rzecz sektora organizacji pozarządowych w Polsce. Jego wytrwała praca służy wzmocnieniu ruchów obywatelskich, a także rozpoznawaniu nowych wyzwań, które przed nimi stają”, napisało jury w werdykcie.

Laureatom serdecznie gratulujemy.

Czytaj także:

"Spychani do morza" - rozmowę Magdaleny Kicińskiej z Jakubem Wygnańskim

"Pamięć przyszłości" - esej Krzysztofa Czyżewskiego

"Architekt mostów" - Lektor o nagrodzonej ksążce Krzysztofa Czyżewskiego

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]