Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Las

Las

25.10.2014
Czyta się kilka minut
Pierwsza część ekspozycji stałej przenosi nas w świat żydowskich legend i mitów, opowiadających o początkach wspólnej, polsko-żydowskiej historii.
Fot. Archiwum Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Z

Zwiedzający schodzą po wielkich schodach i wkraczają w przestrzeń wyobraźni historycznej, w czasy sprzed czasu, do przestrzeni zainspirowanej opowiadanymi przez Żydów legendami o tym, jak przybyli do Polski i dlaczego pozostali. We wszystkich wariantach Żydzi uciekający przed doznawanymi na ziemiach niemieckich prześladowaniami udali się na wschód. Według jednej z wersji kartka papieru kierowała ich do „Polanija” – tę hebrajską nazwę Polski zinterpretowali jako „Tutaj mieszka Bóg”. Zjawili się w lesie, w którym usłyszeli słowo „Polin”, inną hebrajską nazwę Polski, i wytłumaczyli ją sobie jako „Po-lin”, czyli „Tutaj odpocznij”. W innej legendzie rozstąpiła się chmura, anioł wskazał drogę i powiedział: „Po-lin”. W jeszcze innej wersji zaćwierkały tak ptaki. Laureat nagrody Nobla S.Y. Agnon przytacza z kolei opowieść, w której po wejściu do lasu Żydzi zobaczyli na drzewach fragmenty Talmudu. Inni opowiadali, że spłynęły na nich stronice świętych ksiąg. W tym wariancie legendy, pięknie opowiedzianym przez Agnona po hebrajsku, to Bóg nakazał Żydom udać się do Polski i pozostać tam aż do nadejścia Mesjasza, czyli bardzo długo.

Schodząc po schodach, zwiedzający zostawiają za sobą ich codzienny świat. Za chwilę wyruszą w tysiącletnią podróż. Wkrótce przekroczą próg pomiędzy legendą a historią. Zaraz rozpocznie się epicka opowieść rozgrywająca się w teatrze historii.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]