Ładowanie...
„Landschaft mit entfernten Verwandten”
Biorąc do ręki płytę z nagraniem pierwszej opery Heinera Goebbelsa, nie należy stawiać pytania, czym owo dzieło jest? Raczej należy zapytać - czym nie jest? Niemiecki kompozytor, kontestator zrytualizowanego życia publicznego, niegdyś rockman i muzyk alternatywny, dziś uznany twórca kompozycji scenicznych i orkiestrowych, odszedł wszak w operze z 2002 roku od narracyjnego teatru muzycznego i stworzył jakość artystycznie odrębną.
"Krajobraz z dalekimi krewnymi" jest bowiem sympatyzującą z lewicą próbą diagnozy kondycji współczesnej Europy i zdefiniowania korzeni jej tożsamości. Kolejne sceny przenoszą nas w świat konfliktów religijnych, politycznych i kulturowych, barwnie opisanych piórem Leonarda da Vinci, Giordana Bruno, Gertrudy Stein, Thomasa Stearnsa Eliota i Henri Michaux, na scenie zaś - rzecz została pokazana na "Warszawskiej Jesieni" w 2005 roku -...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]