Reklama

Ładowanie...

Łamanie przymierza

21.11.2004
Czyta się kilka minut
Księgę Malachiasza, ostatnią księgę Proroków Biblii hebrajskiej i ostatnią księgę chrześcijańskiego Starego Testamentu, ujęto w formę sześciu dysput. Każda z nich rozpoczyna się słowem Jahwe lub proroka, po którym następuje pytanie ludu oraz wyjaśnienie proroka. W trzeciej z nich (Ml 2, 10-16) - w kontekście napomnień kierowanych do narodu, określanego tu jako Juda, czyli państwa południowego położonego wokół Jerozolimy - pojawiają się dwie postacie kobiece: córa obcego boga (2, 11) i żona twej młodości (2, 14. 15).
P

Prorok napomina: “Juda zbezcześcił świętą własność Jahwe, bo pokochał i poślubił córę obcego boga. Oby w namiotach Jakuba pozbawił Jahwe potomstwa każdego, ktokolwiek się tego dopuszcza, chociażby składał ofiary Jahwe Zastępów" (2, 11n). Najsroższą karą, za jaką uważano brak potomstwa, grozi prorok tym, którzy ożenią się z kobietami czczącymi innych bogów. Tym samym nawiązuje do dwóch wcześniejszych tradycji: ostrzeżeń przed “obcą kobietą", widząc w niej synonim bezbożności (por. opisany w żeńskiej formie Edom - 1, 4), oraz ujmowania niewierności religijnej w kategoriach cudzołóstwa.

Kolejne wersy rozwijają temat w innej jeszcze perspektywie: Jahwe nie przyjmuje już składanych przez mężczyzn ofiar. Autor księgi mówi, jakby kierując się do pojedynczego adresata, że “Jahwe był świadkiem między tobą a żoną twej młodości, której złamałeś wiarę; a przecież była...

3693

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]