Kwestia miłosierdzia

Czy prezydent RFN Christian Wulff powinien mieć możliwość przyjmowania komunii? Przed wizytą Benedykta XVI niemieccy biskupi toczą spór o rozwiedzionych.

06.09.2011

Czyta się kilka minut

Na kilkanaście dni przed wizytą papieża - Benedykt XVI przybywa do Niemiec 22 września - między niemieckimi biskupami rozgorzała dyskusja, jak Kościół powinien traktować osoby rozwiedzione, które żyją w kolejnych, cywilnych już związkach małżeńskich. Wywołał ją arcybiskup Robert Zollitsch: w wywiadzie dla tygodnika "Die Zeit" 73-letni przewodniczący episkopatu wyraził nadzieję, że jeszcze za jego życia Kościół zmieni podejście do rozwiedzionych, zwłaszcza w kwestii niedopuszczania ich do Eucharystii. Chodzi o to, mówił Zollitsch, aby pomóc ludziom, "których życie potoczyło się nieszczęśliwie w pewnych ważnych sprawach", takich jak rozpad małżeństwa. "To kwestia miłosierdzia i o tym będziemy w najbliższym czasie intensywnie rozmawiać" - mówił arcybiskup, przywołując postać Christiana Wulffa, prezydenta Niemiec, który rozwiódł się i zawarł drugie małżeństwo. "Dla mnie jest on katolikiem, który żyje swoją wiarą i cierpi z powodu istniejącej sytuacji" - mówił Zollitsch. Arcybiskup skrytykował też zbyt powolne, jego zdaniem, reformy w Kościele.

Słowa Zollitscha spotkały się z aprobatą i krytyką - w czym nie byłoby nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że publiczną polemikę z przewodniczącym episkopatu podjął nuncjusz watykański Jean-Claude Perisset, który mówił agencji KNA: "Nauczanie Kościoła jest jasne i nie należy spodziewać się zmian". Także koloński kardynał Joachim Meisner zdystansował się do Zollitscha: w wywiadzie dla katolickiej rozgłośni Domradio Meisner powiedział, że słów Zollitscha nie należy traktować jako opinii przewodniczącego episkopatu, ale że jest to tylko opinia biskupa Fryburga (którym jest Zollitsch). Meisner podkreślił, że Kościół na pewno nie zakwestionuje nauczania o nierozerwalności małżeństwa (czego jednak Zollitsch nie twierdził).

Zollitscha poparli natomiast niektórzy teologowie. Klaus Lüdicke z Münster powiedział KNA, że "już dziś jest w Niemczech czymś normalnym, że nie odmawia się komunii wiernym, którzy żyją w nowym małżeństwie". Z kolei teolog Eberhard Schockenhoff z Fryburga powiedział rozgłośni Domradio, że Zollitsch nie kwestionuje zasady nierozerwalności małżeństwa, lecz proponuje miłosierne traktowanie tych, których małżeństwo się rozpadło. Eucharystia nie jest w końcu nagrodą za nienaganne zachowanie, lecz ma też moc odpuszczania grzechów, mówił Schockenhoff, a "patrząc z zewnątrz, nie można każdej decyzji o zawarciu powtórnego, cywilnego małżeństwa kwalifikować jako obiektywnie grzech ciężki".

Komentator KNA Christoph Arens przypomina, że zwolennicy reformy w Kościele przywołują tu chętnie pewien cytat młodego profesora teologii Josepha Ratzingera. W 1972 r. obecny papież pisał: "Gdy pierwsze małżeństwo od dawna już się rozpadło i to w sposób dla obu stron nie do naprawienia; gdy z drugiej strony powtórne małżeństwo sprawdziło się w dłuższym okresie jako moralna rzeczywistość i wypełnione jest duchem wiary, w szczególności w kwestii wychowania dzieci, wówczas powinno się (...) za świadectwem proboszcza i członków parafii (...) umożliwić przystępowanie do komunii". Potem jednak, już jako prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, Ratzinger ostro wystąpił przeciw postulatowi trzech niemieckich biskupów - Oskara Saiera, Karla Lehmanna i Waltera Kaspera - którzy w 1993 r. w liście pasterskim zaapelowali, by pod pewnymi warunkami Kościół dopuścił do komunii osoby żyjące w kolejnym małżeństwie. A jako papież w 2008 r. Benedykt XVI podkreślił, że osoby żyjące w grzechu ciężkim nie mogą być dopuszczone do komunii.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz, kierownik działów „Świat” i „Historia”. Ur. W 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje się w tematyce niemieckiej. Autor książek: „Polacy i Niemcy, pół… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 37/2011