Reklama

Kuroń, czyli sprawa polska

Kuroń, czyli sprawa polska

08.01.2017
Czyta się kilka minut
Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Paweł Łysak z Teatru Powszechnego: Kochać i tworzyć – to była jego idea. Nie można tworzyć bez miłości i nie można kochać bez tworzenia. Odnosił to zarówno do osobistego związku, jak i do mechanizmów społecznych.
Jacek Kuroń, 2004 r. Fot. Andrzej Świetlik / FORUM
A

ARKADIUSZ GRUSZCZYŃSKI: Pracujecie nad spektaklem o Jacku Kuroniu. Dlaczego akurat o nim?
PAWEŁ ŁYSAK: Chcemy podsumować kończącą się właśnie epokę.

Jaką?

PŁ: 27 lat transformacji ustrojowej, która zakończyła się po ostatnich wyborach parlamentarnych. Projekt demokracji liberalnej definitywnie się zamknął, pewne idee zbankrutowały.

Idee wolnego rynku, otwarcia na Europę, trójpodziału władzy?

PŁ: Te idee są nadal podstawą współczesnej demokracji, ale widać, że dziś w Polsce wiele osób widzi je inaczej niż na początku lat 90.
Polska demokracja przybrała wtedy neoliberalne oblicze, przede wszystkim na gruncie ekonomii, mniej w tzw. kwestiach obyczajowych.
Skutki tych przemian obserwujemy do dzisiaj. Gospodarka wykluczyła część społeczeństwa,...

17506

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Tacy ludzie jak Kuroń, czy Mazowiecki mieli szacunek do ludzi i pokorę w sobie (przeciwieństwo zadufania i myślenia że "Ja" mam tylko monopol na rację). Dziwi mnie, że teraz wyskakują ludzie którzy chcą rozliczać komunę. Żeby kogoś potępiać trzeba mieć samemu czyste ręce. Dzięki temu, że właśnie tacy ludzie jak Kuro, Michnik, Mazowiecki i tym podobni próbowali obalić komunę przeszło to z taką mała ilością ofiar. Nie chce się rozpisywać, ale powstanie komunizmu było sprzeciwem ludzi wobec bezwzględnego kapitalizmu (kościół też był spostrzegany jako bogaci, którzy się chcą dorobić na biednych). Wojna nie jest sposobem rozwiązania problemu, a szerzenie nienawiści rodzi nową nienawiść. Pokazanie młodemu pokoleniu takich ludzi jak Kuroń jest bardzo dobrym pomysłem. Może znowu będzie lekiem na zło.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]