Reklama

Ładowanie...

Zmarł o. Joachim Badeni

Zmarł o. Joachim Badeni

11.03.2010
Czyta się kilka minut
Dziś nad ranem w krakowskim klasztorze dominikanów zmarł w wieku 98 lat o. Joachim Badeni, popularny duszpasterz, autor wielu bestsellerów o duchowości chrześcijańskiej.
O. Joachim Badeni, Kraków, 27 października 2007 r./ fot. Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl, Wikimedia Commons
U

Urodził się w 1912 r., był wnukiem Kazimierza Badeniego, premiera Austrii w latach 1895-1897, i po nim otrzymał imię. Mieszkał w majątku ojczyma - arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga w Żywcu. Tu pobierał nauki - najpierw prywatnie, później w gimnazjum, gdzie zdał egzamin dojrzałości w 1930 r. Po maturze studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Rok przed wybuchem wojny przeżył nawrócenie i po raz pierwszy pomyślał o powołaniu zakonnym.

W 1939 r. przedostał się do Rumunii (gdzie się zaręczył) i następnie do Francji, gdzie zaciągnął się do 3. Kompanii Strzeleckiej, a następnie do Strzelców Podhalańskich. Walczył pod Narwikiem, we Francji, w Maroku, był sekretarzem misji polskiej w Gibraltarze. Pod wpływem spotkania z o. Innocentym Marią Bocheńskim wstąpił do nowicjatu dominikanów w Anglii. Przy pierwszych ślubach zakonnych w sierpniu 1945 r. przyjął imię Joachima, ojca Matki Bożej, do której od dzieciństwa miał głęboką cześć.

W 1947 r. wrócił do Polski, gdzie dokończył studia teologiczne i przyjął święcenia kapłańskie. Po święceniach był m.in mistrzem nowicjatu i duszpasterzem akademickim w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie (gdzie współtworzył "Beczkę"). Słynął z charyzmatu kojarzenia par małżeńskich; mówiono nawet: "Tylko Badeni dobrze cię ożeni".

Wydał kilka wywiadów-rzek poświęconych małżeństwu, kobiecie, śmierci, kapłaństwu i modlitwie.

W najbliższą środę zapraszamy do lektury wspomnienia o o. Joachimie Badenim pióra Artura Sporniaka i Jana Strzałki, autorów tomu rozmów z o. Badenim pt. "Autobiografia" (2004 r.). Przypominamy też jeden z ostatnich wywiadów o. Badeniego, którego udzielił w listopadzie 2009 r. "Tygodnikowi Powszechnemu". Opowiadał wtedy o tym, jak jest w niebie:

http://tygodnik.onet.pl/32,0,35399,radosc__ktora_nas_czeka,artykul.html .

Przeczytaj też reportaż o o. Badenim autorstwa Artura Sporniaka i Jana Strzałki, który powstał na jego 90. urodziny >>

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]