Reklama

Kurdyjskie opowieści

Kurdyjskie opowieści

28.10.2016
Czyta się kilka minut
Temat to ważny i gorący, bo kryzys na Bliskim Wschodzie wyeksponował kwestię kurdyjską, a sytuacja jest aż nazbyt dynamiczna i trudna do ogarnięcia.
N

Nazywam się Kurdystan” Witolda Repetowicza to właśnie książka o Kurdach i Kurdystanie, a nawet trzech Kurdystanach: irackim, syryjskim i tureckim (irański pojawia się kontekstowo).

Polskie książki o Kurdach można policzyć na palcach jednej dłoni, w mediach – newsowe okruchy. Praca Repetowicza powstała po latach wyjazdów w teren, po powrotach do miejsc i osób już poznanych, z możliwością łapania dynamiki – to widać w każdym zdaniu. Daje niespotykany wgląd w codzienność tych trzech różnych Kurdystanów, pokazuje ludzi, zwyczaje, dylematy w czasie fundamentalnych wstrząsów i wykuwania się nowej rzeczywistości polityczno-społecznej. Czym dziś jest autonomia kurdyjska w Iraku? Jak w praktyce działa lewacko-liberalno-nacjonalistyczny eksperyment syryjskiej Rożawy? Jak wygląda pacyfikacja miast w południowej Anatolii przez wojska tureckie? A do tego kopa żywych legend i anegdot...

2974

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]