Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

28.11.2016
Czyta się kilka minut
22 – 28 listopada
D

DOBRA ZMIANA W IK
Nowy wicedyrektor Instytutu Książki Krzysztof Koehler oraz wydawca Andrzej Zysk prezentowali literaturę polską w Londynie, przed tamtejszymi Targami Książki, których głównym bohaterem będzie w przyszłym roku nasz kraj. Poziom prezentacji, miejscami z błędnie podanymi nazwiskami autorów, wywołał burzę w mediach i na portalach społecznościowych, zaś Magdalena Dębowska, współtwórczyni wydawnictwa Karakter i agentka literacka, pisała w liście otwartym: „Mam nadzieję, że obecne władze Instytutu Książki opamiętają się, zanim zniszczą cały wspaniały dorobek tej instytucji i jego renomę na świecie” (zob. rysunek Bartosza Minkiewicza na str. 90).

MUZEUM MITORAJA
Ministerstwo Kultury Włoch przeznaczy 2 mln euro na otwarcie Muzeum Igora Mitoraja w Pietrasanta – toskańskim miasteczku, w którym artysta od 1983 r. miał pracownię. W budynku należącym do gminy otwarta zostanie wystawa prac zmarłego w 2014 r. polskiego rzeźbiarza.

EL GRECO ODNOWIONY
Jedyny w Polsce obraz hiszpańskiego malarza poddano w Krakowie trwającym kilka miesięcy pracom konserwatorskim. Podczas renowacji „Ekstazy św. Franciszka” odkryto pierwotną, autorską warstwę malarską. Obraz był podpisany (greckim alfabetem) „Domenicos Theotocopulos”. Teraz odczytano jeszcze trzecie słowo „epoiei” (wykonał). Efekty pracy nad obrazem, przechowywanym na co dzień w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach, zostały zaprezentowane w Sukiennicach, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Dzieło pozostanie tam do 4 grudnia.

NAGRODY KLIO
Wyróżnienia dla najlepszych książek historycznych trafiły do Zbigniewa Ogonowskiego za „Socynianizm. Dzieje. Poglądy. Oddziaływanie” oraz – ex aequo – Andrzeja Nowaka („Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement”) i Tadeusza Wolszy („»To co widziałem przekracza swą grozą najśmielsze fantazje«. Wojenne i powojenne losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku”).

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]