Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

26.10.2015
Czyta się kilka minut
19 – 25 października

„SZYMBORSKA” DLA DWÓCH
Tegoroczną nagrodę Wisławy Szymborskiej otrzymali ex aequo: Roman Honet za tom „świat był mój” oraz Jacek Podsiadło za zbiór „Przez sen”. W gronie finalistów byli również: Jakobe Mansztajn („Studium przypadku”), Mirosław Mrozek („Horyzont zdarzeń”) i Maciej Robert („Księga meldunkowa”).
MICHAŁ GŁOWIŃSKI Z NAGRODĄ DŁUGOSZA
Jego książka „Rozmaitości interpretacyjne. Trzydzieści szkiców” została uznana za najlepszą publikację z dziedziny humanistyki w 2014 r.
ZMARŁ WOJCIECH FANGOR
Był wybitnym malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, współtwórcą polskiej szkoły plakatu. Autor projektów architektoniczno-urbanistycznych i scenografii. Urodził się 15 listopada 1922 r. w Warszawie.
WARSZAWSKA PREMIERA LITERACKA
Tytuł ten otrzyma 28 października Ola Hnatiuk za książkę „Odwaga i strach”. Rozprawa – poświęcona losom polskiej, ukraińskiej i żydowskiej inteligencji we Lwowie lat II wojny światowej – została opublikowana najpierw w ukraińskim przekładzie i uhonorowana Grand Prix odbywającego się we wrześniu Lwowskiego Forum Wydawców.
ZŁOTA GWIAZDA TORUŃCZYK
Barbara Toruńczyk, eseistka, założycielka i redaktor naczelna „Zeszytów Literackich”, została odznaczona Honorową Złotą Gwiazdą Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej za „szczególne zasługi dla litewskiej kultury i sztuki oraz wieloletnią pracę na rzecz przybliżenia czytelnikom polskim literatury litewskiej”. Toruńczyk ostatnio opublikowała m.in. zbiory szkiców: „Z opowieści wschodnioeuropejskich” oraz „Nitka Ariadny”.
LEKTOR NAGRODZONY!
Tomasz Fiałkowski, redaktor „Tygodnika Powszechnego”, autor rubryki „Wśród książek”, otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne zasługi dla kultury polskiej. Gratulujemy!

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]