Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

13.07.2015
Czyta się kilka minut
7–13 lipca
Ś

ŚLEDŹ I IRLANDIA
„Joyce’a nie da się tłumaczyć wiernie. Tu trzeba myśleć i mówić Joyce’em”, bo „słowo »herring« może ukrywać w sobie »Erin«, czyli starożytną nazwę Irlandii” – tłumaczy Jerzy Jarniewicz, autor przekładu „Hotelu Finna”, książki Jamesa Joyce’a opublikowanej po raz pierwszy w 2013 r. – Joyce mówi, że język ani do nas, ani do nikogo nie należy, że jest czymś, co istniało, zanim myśmy się urodzili, i co będzie istnieć, gdy nas już nie będzie. Że jest czymś od nas potężniejszym, może i mądrzejszym”.

ZMARŁ WOJCIECH ALBIŃSKI
Znakomity pisarz wyjechał z Polski w 1963 r. Po latach zamieszkał w Botswanie i RPA. Pisał przede wszystkim o Afryce. Za książkę „Kalahari” otrzymał nagrodę im. Józefa Mackiewicza i był nominowany do nagrody Nike. Do Polski wrócił w latach 90.

ZMARŁA KRYSTYNA SIESICKA
Pisarka, autorka książek dla młodzieży, m.in. znanej pokoleniom czytelniczek „Zapałki na zakręcie” (1966), a także scenariuszy filmowych, np. „Jeziora osobliwości”. Miała 87 lat.

NAGRODA IMIENIA GOMBROWICZA
Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza będzie przyznawana od przyszłego roku w Radomiu. Ma wyróżnić autora debiutanckiej książki prozatorskiej. Honorowy patronat nad nagrodą objęła Rita Gombrowicz.

POETYCKI LIŚĆ KONWALII
Do 31 sierpnia można nadsyłać wiersze na Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O liść konwalii” im. Zbigniewa Herberta, organizowany w Toruniu. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie nie więcej niż pięciu niepublikowanych wcześniej utworów poetyckich na adres: Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6, 87-100 Toruń. Więcej informacji: www.artus.torun.pl

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]