Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

06.07.2015
Czyta się kilka minut
30 czerwca – 6 lipca
1

150. URODZINY ALICJI
Minęło półtora wieku od opublikowania przez Charlesa Lutwidge’a Dodgsona, znanego lepiej pod pseudonimem Lewis Caroll, książki „Alicja w Krainie Czarów”. Dogson wykładał matematykę na Oxfordzie, tu zaprzyjaźnił się z 10-letnią Alice Liddell, pierwowzorem bohaterki słynnej powieści.
HŁASKO ODNALEZIONY
Wydawnictwo Iskry zapowiada publikację nieznanej dotąd powieści Marka Hłaski. „Wilk” powstał w I połowie lat 50., przed książkowym debiutem Hłaski, którym był zbiór opowiadań „Pierwszy krok w chmurach” z 1956 r. Rękopis książki odnaleziono w przechowywanej we Wrocławiu archiwalnej spuściźnie pisarza.
Boltanski dla Kantora
W krakowskiej Cricotece można oglądać poświęconą Tadeuszowi Kantorowi pracę Christiana Boltanskiego „W mgnieniu oka”. Obszerna instalacja w swej głównej części złożona jest z olbrzymiego pola traw i kwiatów, które w ciągu najbliższych trzech miesięcy będą stopniowo wysychać...
ZAGAJEWSKI W „ZESZYTACH”
Adam Zagajewski został laureatem Nagrody im. Henryka Manna. Blok materiałów poświęconych – obchodzącemu niedawno 70. urodziny – autorowi „Solidarności i samotności” publikują „Zeszyty Literackie”. W najnowszym, 130. numerze kwartalnika znajdziemy także m.in. szkice o Barańczaku, Brodskim czy Ryszardzie Krynickim.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]