Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

08.06.2015
Czyta się kilka minut
1 – 8 czerwca
B

BULLERBYN, POTTER I... GREY
450 tysięcy uczniów wzięło udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek, zorganizowanych przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Okazało się, iż wśród uczniów szkół podstawowych największą popularnością cieszą się „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, wśród gimnazjalistów – „Gwiazd naszych wina” Johna Greena. Najciekawsze wyniki przyniosło głosowanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych, pośród których bezapelacyjnie wygrało... „50 twarzy Greya” E.L. James, wyprzedzając m.in. książki Andrzeja Sapkowskiego i sagę o Harrym Potterze.
EUROPEJSKA NOC LITERATURY
Odbędzie się we Wrocławiu 13 czerwca. Od godz. 18.00 w wybranych punktach miasta (m.in. Muzeum Architektury, Aula Leopoldina, Stary Ratusz) pisarze i aktorzy czytać będą fragmenty książek Umberta Eco, Michela Houellebecqa, Jaume Cabrégo, Tove Jansson, Serhija Żadana i innych twórców. Wśród interpretatorów m.in. Wojciech Bonowicz, Katarzyna Herman, Eryk Lubos i Maja Ostaszewska. Więcej informacji: www.wroclaw2016.pl
IMIENINY JANA KOCHANOWSKIEGO
Organizowane po raz kolejny przez Bibliotekę Narodową, odbędą się 20 czerwca w warszawskim Ogrodzie Krasińskich, zaś tematem przewodnim będzie w tym roku twórczość Stefana i Franciszki Themersonów, których archiwum trafiło niedawno do BN. W programie kiermasz książkowy, spotkania z pisarzami, mecz poetycki z udziałem aktorów i dziennikarzy oraz nocny dansing z zespołem Mitch & Mitch. Więcej informacji: www.bn.org.pl
ZMARŁ PIERRE BRICE
Francuski aktor był znany przede wszystkim z jednej roli: grał Winnetou, wodza Apaczów w cyklu niemiecko-włosko-jugosłowiańskich westernów zrealizowanych w latach 60. XX wieku.
CZYTANIE MICKIEWICZA
6 czerwca, w rocznicę urodzin Aleksandra Puszkina, recytowano pod polskimi pomnikami Adama Mickiewicza jego wiersz, „Do przyjaciół Moskali”. W Warszawie wystąpił Adam Michnik, w Szczecinie – Inga Iwasiów, w Krakowie – Piotr Mucharski. Akcję zorganizował obchodzący właśnie swoje 15-lecie Instytut Adama Mickiewicza.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]