Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

03.04.2015
Czyta się kilka minut

„ZESZYTY” O BARAŃCZAKU
„Choć jego talenty, inteligencja i pracowitość były onieśmielające, ci, którzy mieli szczęście znać go nieco bliżej, przepadali za jego uwagami o literaturze, za jego dowcipnymi ripostami, skromnością i dobrocią, którą porzucał tylko wtedy (a były to momenty straszne), gdy zetknął się ze złym tłumaczeniem lub bezgranicznie głupią książką – wspomina zmarłego przed kilkoma miesiącami Stanisława Barańczaka Irena Grudzińska-Gross. – Był wspaniałym kompanem (gdy udało się go oderwać od pracy) na wycieczkach na plażę czy do podbostońskich miejscowości historycznych, do popularnych restauracji na świeżym powietrzu. Kompanem do słuchania muzyki i oglądania kultowych filmów, takich jak »Ojciec chrzestny«, »Biały szejk« czy »Pół żartem, pół serio«”... „Zeszyty Literackie” nr 129 poświęcone są przede wszystkim osobowości autora „Widokówki z tego świata”, przynosząc m.in. wypowiedzi Helen Vendler, Adama Zagajewskiego i Adama Michnika. W nowym numerze kwartalnika znajdziemy też blok tłumaczeń z twórczości eseistycznej W.H. Audena.

NAGRODA „ODRY”
Wyróżnienie przyznawane przez wrocławskie pismo trafi w ręce Józefa Hena za tom „Dziennika ciąg dalszy”, kontynuację „Dziennika na nowy wiek”, będącego – jak czytamy w uzasadnieniu redakcji miesięcznika – „wnikliwą diagnozą stanu świadomości społeczeństwa polskiego XXI wieku”.

ŚLĄSKIE ZŁOTE MASKI
Głównym laureatem nagród teatralnych województwa śląskiego i opolskiego za rok 2014 został spektakl „Morfina” wg prozy Szczepana Twardocha (Teatr Śląski w Katowicach), uhonorowany w kategorii „przedstawienie roku” i „reżyseria” (Eweliny Marciniak) oraz otrzymując wyróżnienie dla aktorki – Anny Kadulskiej.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]