Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

23.02.2015
Czyta się kilka minut
17 – 23 lutego
Z

ZMARŁ ANTONI WICHEREK
Wybitny dyrygent, w latach 1973-1981 dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Warszawie, autor licznych inscenizacji oper, m.in. Moniuszki i Wagnera. Miał 86 lat.
ZAGAJEWSKI I TOMASZ MANN
Przyznawaną przez niemiecką Akademie der Künste za najlepsze książki eseistyczne Nagrodę im. Tomasza Manna otrzyma w tym roku Adam Zagajewski za zbiór „Die kleine Ewigkeit der Kunst. Tagebuch ohne Datum”, przekład opublikowanej w 2011 r. „Lekkiej przesady”. Wręczenie nagrody odbędzie się 27 marca w Berlinie.
CEZARY
40. edycję nagród francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej zdominował „Timbuktu” Abderrahmane’a Sissako, nagrodzony jako najlepszy film oraz za reżyserię, scenariusz, montaż, zdjęcia, dźwięk i muzykę. Za najlepszy film zagraniczny jurorzy uznali „Mamę” Xaviera Dolana.
KRAKOWSKIE NAGRODY ALLIANZ
Laureatami tegorocznej edycji zostali: Krzysztof Globisz (w kategorii „kultura”), prof. Paweł Olko, pracujący w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN i zajmujący się m.in. protonową radioterapią nowotworów (kategoria „nauka”) oraz Dominika Kozłowska, redaktorka naczelna miesięcznika „Znak” (kategoria „media”).
NIEWIDZIALNY CHŁOPIEC
Na Scenie Na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego odbyła się premiera nigdy niewystawianej i niepublikowanej sztuki Tymoteusza Karpowicza. Sztuka zmarłego w 2005 r. poety powstała w 1968 r., jako komentarz do wydarzeń marcowych. Wrocławskie przedstawienie „Niewidzialnego chłopca” wyreżyserowała Weronika Szczawińska.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]