Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

22.01.2018
Czyta się kilka minut
16–22 stycznia
L

Lidia Ostałowska nie żyje

Wybitna reporterka od 1989 r. pracowała w „Gazecie Wyborczej”. Pisała przede wszystkim o wykluczeniu społecznym oraz mniejszościach etnicznych i narodowych. Wydała m.in. zbiór reportaży „Cygan to Cygan”, a książka „Farby wodne” o Dinie Gottliebovej malującej w Auschwitz portrety Romów została nominowana do literackiej Nagrody Nike.

Wyka dla Łukasiewicz

Tegoroczną laureatką przyznawanej w Krakowie Nagrody im. Kazimierza Wyki została Małgorzata Łukasiewicz, eseistka, autorka m.in. książki o Tomaszu Mannie, a przede wszystkim tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, w tym dzieł Nietzschego, Hessego, Sebalda czy Süskinda.

Cogito dla Wildsteina

Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego przyznał Bronisławowi Wildsteinowi nagrodę Pan Cogito – „za działalność w sferze kultury”. List gratulacyjny przysłał minister Piotr Gliński, który tak pisze o powieściach laureata: „Pańska proza bowiem jest – w myśl wskazań Stendhala – jak zwierciadło, które przechadza się po gościńcu i odbija to, co dla przemierzających go podróżnych najbardziej dojmujące: dzisiejszą niedolę życia w atrapie europejskiej cywilizacji, wydrążonej z własnej tożsamości, wyzbytej metafizycznego ładu i moralnego porządku, które generowały jej potęgę”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]