Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

22.01.2018
Czyta się kilka minut
16–22 stycznia
L

Lidia Ostałowska nie żyje

Wybitna reporterka od 1989 r. pracowała w „Gazecie Wyborczej”. Pisała przede wszystkim o wykluczeniu społecznym oraz mniejszościach etnicznych i narodowych. Wydała m.in. zbiór reportaży „Cygan to Cygan”, a książka „Farby wodne” o Dinie Gottliebovej malującej w Auschwitz portrety Romów została nominowana do literackiej Nagrody Nike.

Wyka dla Łukasiewicz

Tegoroczną laureatką przyznawanej w Krakowie Nagrody im. Kazimierza Wyki została Małgorzata Łukasiewicz, eseistka, autorka m.in. książki o Tomaszu Mannie, a przede wszystkim tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, w tym dzieł Nietzschego, Hessego, Sebalda czy Süskinda.

Cogito dla Wildsteina

Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego przyznał Bronisławowi Wildsteinowi nagrodę Pan Cogito – „za działalność w sferze kultury”. List gratulacyjny przysłał minister Piotr Gliński, który tak pisze o powieściach laureata: „Pańska proza bowiem jest – w myśl wskazań Stendhala – jak zwierciadło, które przechadza się po gościńcu i odbija to, co dla przemierzających go podróżnych najbardziej dojmujące: dzisiejszą niedolę życia w atrapie europejskiej cywilizacji, wydrążonej z własnej tożsamości, wyzbytej metafizycznego ładu i moralnego porządku, które generowały jej potęgę”.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]