Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

20.11.2017
Czyta się kilka minut
13 – 19 listopada
Z

Zmarła Alina Janowska

Była wybitną aktorką teatralną i telewizyjną. Znana z ról filmowych – „Ostatni etap”, „Skarb” i telewizyjnych – „Wojna domowa”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Plebania”. Z powodzeniem występowała też w kabarecie. Miała 94 lata.

„Ojciec, czyli o Pieronku”

– tak brzmi tytuł nowego filmu dokumentalnego Szymona J. Wróbla, który w miniony weekend pokazano po raz pierwszy w Żywcu i w Krakowie. To nie tylko opowieść o bp. Tadeuszu Pieronku, jednym z najbardziej znanych hierarchów polskiego Kościoła, ale i przypomnienie postaci jego ojca Władysława, społecznika i samorządowca z Żywiecczyzny. Zapraszamy na pokazy: Lublin, Lubelski Festiwal Filmowy (25 XI, g. 15.30); Kraków, Kino Pod Baranami, (26 XI, g. 15); Żywiec, Kino Janosik (30 XI, g. 14.30 i 15 XII, g. 20); Kielce, Wojewódzki Dom Kultury (2 XII, g. 18).

Lynch w Toruniu

W ramach 25. edycji Festiwalu Camerimage pokazywana jest prezentacja dorobku artystycznego Davida Lyncha – wybitnego twórcy kina, telewizji i sztuk plastycznych. Reżysera serialu „Twin Peaks” oraz filmów „Blue Velvet”, „Dzikość serca” i „Mullholand Drive”. Artysta był gościem specjalnym 25. edycji festiwalu i wziął udział w wernisażu wystawy, która będzie czynna do 18 lutego 2018 r. w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kuratorem wystawy jest Marek Żydowicz.

Filmowy debiut roku

Laureatem nagrody Perspektywa im. Janusza Morgensterna, przyznawanej za debiut roku, został Paweł Maślona, reżyser komedii „Atak paniki”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]