Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

09.10.2017
Czyta się kilka minut
2 – 8 października
R

Rektor alarmuje

„Dziś w Polsce, w mojej ojczyźnie, wolność sztuki jest zagrożona. Obserwujemy demontaż wielu instytucji kultury, umierają ważne teatry. Pytam siebie i pytam państwa, czy na pewno jest dobrze? Jak tworzyć, jakie są perspektywy naszych absolwentów, po co ta nierozsądna degradacja, po co nam Polska bez drzew, strzelająca do dzikich zwierząt, w jakim kraju obudzimy się za chwilę? Błagam o opamiętanie. Sztuka jest materią, która nigdy się nie podda, jest dogłębnie niezależna, jej kodu genetycznego nie da się zmodyfikować, dlatego życzę, żebyśmy byli otwarci, wolni. Nie krzywdźmy siebie nawzajem i weźmy się do rzetelnej pracy” – tak w przemówieniu inaugurującym nowy rok akademicki przestrzegał Mariusz Grzegorzek, reżyser teatralny i filmowy, rektor łódzkiej filmówki.

Zaufanie ministra

Minister kultury stracił zaufanie do szefowej Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej Magdaleny Sroki. Pretekstem do odwoływania cenionej menedżerki kultury był list, który jedna z pracownic Instytutu skierowała do stowarzyszenia amerykańskich studiów filmowych, napisany kiepską angielszczyzną i zawierający aluzje do cenzury w Polsce (więcej w komentarzu Piotra Kosiewskiego).

Skandal w Hollywood

Magnat filmowy Harvey Weinstein, z zarzutami o molestowanie aktorek i pracownic, został zwolniony z The Weinstein Company. Jak ustalił „New York Times”, producent m.in. „Władcy pierścieni” miał się tego dopuszczać przez dekady.

Laury dla „Florydy”

Grzegorz Bogdał, nasz redakcyjny kolega, został wyróżniony nagrodą Krakowska Książka Miesiąca za swój debiutancki zbiór opowiadań „Floryda”. Nagrodę odbierze 10 października o godz. 18.00 w bibliotece przy ul. Królewskiej 59 w Krakowie. Gratulujemy!

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]