Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

31.07.2017
Czyta się kilka minut
24 – 30 lipca
N

Nie żyje Jeanne Moreau. Wielka francuska aktorka, reżyserka i piosenkarka miała 89 lat. Zagrała w 130 filmach najwybitniejszych reżyserów, m.in. Louisa Malle’a, François Truffauta, Luisa Buñuela, Michelangela Antonioniego, Petera Brooka.

Film o Grzegorzu Przemyku. Jan P. Matuszyński, reżyser wielokrotnie nagradzanej „Ostatniej rodziny” o Beksińskich, rozpoczął przygotowania do realizacji filmu o Grzegorzu Przemyku. Podstawą scenariusza jest książka Cezarego Łazarewicza pt. „Żeby nie było śladów”.

Nagroda dla Mai Kleczewskiej. Reżyserka odebrała Srebrnego Lwa podczas Teatralnego Biennale w Wenecji. W przemówieniu powiedziała, że wyróżnienie to chce zadedykować Polakom, którzy „bronią naszej demokracji, niezależności władzy sądowniczej i wolności gwarantowanych w polskiej konstytucji”.

Powstała Polska Opera Królewska. Powołana przez Ministerstwo Kultury instytucja zrzesza muzyków i śpiewaków, którzy wiosną stracili pracę w Warszawskiej Operze Kameralnej. Chodzi tu o ponad stu artystów oraz kameralną orkiestrę Sinfonietta. Siedzibą Opery jest Teatr Stanisławowski w Łazienkach, wśród kandydatów na dyrektora wymienia się śpiewaków Andrzeja Klimczaka i Krzysztofa Kura oraz reżysera Ryszarda Peryta.

Festiwal Filmowy w Wenecji. 74. edycja rozpocznie się 30 sierpnia. Wśród zakwalifikowanych do konkursu filmów znalazły się nowe dzieła Alexandra Payne’a, George’a Clooneya, Darrena Aronofsky’ego i Abdellatifa Kechiche’a czy poświęcony uchodźcom dokument „Human Flow”, autorstwa chińskiego artysty Ai Weiweia. Honorowe Złote Lwy otrzymają Jane Fonda i Robert Redford. W kategorii filmu dokumentalnego o kinie i sztuce filmowej znalazła się praca „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, dokument o Michale Waszyńskim.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]